Kościół bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentego
w Gnieźnie
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Gniezno

Adres

pl. im. ks. kan. Zbigniewa Kapturczaka

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

bł. Radzyma Gaudentego w Gnieźnie

Wezwanie

bł. Radzyma Gaudentego

Wspomnienie liturgiczne

14 października

Położenie na mapie Gniezna
Mapa konturowa Gniezna, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentegow Gnieźnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentegow Gnieźnie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentegow Gnieźnie”
Położenie na mapie powiatu gnieźnieńskiego
Mapa konturowa powiatu gnieźnieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentegow Gnieźnie”
Ziemia52°32′56,9″N 17°36′07,1″E/52,549139 17,601972

Kościół błogosławionego Radzyma Gaudentego w Gnieźnierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat gnieźnieński II archidiecezji gnieźnieńskiej). Znajduje się w gnieźnieńskiej dzielnicy Winiary. Jedyna świątynia nosząca to wezwanie w Polsce.

W dniu 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, pochodzący z podziemi katedry gnieźnieńskiej, dla nowej świątyni. Aktu wmurowania dokonał w dniu 21 listopada 1983 roku kardynał Józef Glemp. Budowa kościoła rozpoczęła się w 1983 roku. Projektantami budowli są architekci Jan i Maria Godlewscy z Poznania. Projektantem korony, nawiązującej do rangi Królewskiego Miasta Gniezna, jest konstruktor inżynier Wacław Latawiec. Świątynia oddana została do użytku w dniu 17 grudnia 1995 roku. Kościół powstał na planie ośmiokąta, przykrytego ogromną kopułą z latarenką i krzyżem w formie korony. Korona nad prezbiterium jest ozdobiona ponad 3-metrowym witrażem z wizerunkiem patrona – bł. Radzyma Gaudentego trzymającego w ręku podwójny krzyż biskupi oraz lilię. Nawa główna charakteryzuje się rzadko spotykanym rozwiązaniem posoborowej architektury wnętrza. Wystrój opisany na osi symbolizuje Ciało Chrystusa mistycznie obecne w Ludzie Bożym. Miejsce przewodniczenia Eucharystii jest umieszczone w najwyższym punkcie świątyni, co sprawia, że celebrujący jest dobrze widoczny dla wszystkich zgromadzonych wiernych. Nad miejscem przewodniczenia (w prezbiterium), na marmurowej ścianie, znajduje się rzeźba przedstawiająca tajemnicę rodzącego się Kościoła. Ambona symbolizuje obraz kamienia z grobowca Chrystusa, natomiast marmurowa chrzcielnica w formie krzyża wydrążona została w posadzce, co umożliwia chrzest przez zanurzenie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gniezno par. pw. bł. Radzyma Gaudentego. Archidiecezja gnieźnieńska. [dostęp 2021-05-31].