Przejdź do zawartości

Kościół i klasztor franciszkański w Bieczu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Micgryga (dyskusja | edycje) o 16:43, 30 sty 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Kościół i klasztor franciszkański w Bieczu
Symbol zabytku nr rej. A-288 z 6.09.1992
ilustracja
Państwo {{{państwo}}}
Adres

ul. Kazimierza Wielkiego 2

Inwestor

{{{inwestor}}}

Rozpoczęcie budowy

1642

Ukończenie budowy

1663

Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: {{państwo dane {{{państwo}}} | mapa/core | wariant = {{{państwo}}} }}
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:building}
Strona internetowa

Klasztor w Bieczu - klasztor oo. Franciszkanów wraz z kościołem św. Anny.

Historia

W miejscu klasztoru dawniej znajdował się zamek. Reformaci wcześniej osadzeni byli w drewnianym kościele św. Jakuba. Jednak ze względu na podmokły i narażony na wylewy rzeki Ropy teren Reformaci prosili o nowe lokum. Dzięki pomocy starosty bieckiego, Jana Wielopolskiego, który postanowił przenieść w obręb miasta (do Grodu) siedzibę starosty, reformaci otrzymali budynki zamku. Zamek został przebudowany na kościół oraz klasztor, czego dowodem są min. wielkie drzwi zamkowe ozdobione orłami jagiellońskimi z XVI w. Po przebudowie w 1642 roku zakonnicy przenieśli się do nowej siedziby i pozostali tam do dziś. Następnego dnia po przeprowadzce poprzedni kościół św. Jakuba zalała powódź, niszcząc jego drewnianą część.

5 kwietnia1770konfederaci barscy stoczyli, w czasie wycofywania spod Jedlicza i Nowego Żmigrodu, bitwę pod Siepietnicą. Zorientowawszy się w o znacznej liczebnej przewadze (2 tys. żołnierzy) wojska rosyjskiego Iliczanina, wycofali się w kierunku Biecza. Wojsko rosyjskie w pogoni za konfederatami złupiło Biecz; zwłaszcza Kościół i klasztor franciszkański w Bieczu, mordując także kilku zakonników.

W 2003 roku został wykonany remont kościoła i klasztoru, czego pamiątką jest Figura Matki Boskiej Niepokalanej znajdująca się koło klasztoru.

Kościół św. Anny

Wnętrze kościoła

Jednonawowy kościół pw. św. Anny pochodzi z okresu baroku. Całość dość skromna, zgodnie z regułami Franciszkanów. Obraz w głównym ołtarzu przedstawia św. Annę. Obok ołtarza na ścianie wisi obraz Zdjęcie z krzyża, z kręgu El Greca. W ołtarzu głównym po obu stronach umieszczono witraże św. Franciszka i św. Antoniego, wykonane wg projektu Stanisława Matejki w roku 1908. W drugiej połowie prezbiterium, za głównym ołtarzem, znajduje się pulpit muzyczny z XVIII w.. W ołtarzu bocznym po lewej stronie znajduje się rzeźba Matki Boskiej w stroju szlachcianki, zwanej Matką Boską Biecką, z XVI w.. Przy wejściu, pod nawą znajduje się krypta, w której pochowany jest Wacław Potocki. W południowo-wschodniej części klasztoru znajduje się wieżyczka zegarowa wykonana przez brata Klemensa Czechowicza w 1744 roku. Na piętrze znajduje się unikalna biblioteka z inkunabułami z XV w.. Franciszkanie przechowują w swoim klasztorze ponad 2000 cennych ksiąg. Na chórze muzycznym znajdują się 16 - głosowe organy firmy Braci Rieger, posiadające 2 manuały i klawiaturę nożną. Zostały sprawione w roku 1903.

Okolice klasztoru

Na dziedzińcu klasztornym znajduje się 14 kaplic Męki Pańskiej. Do muru od strony południowej przylega klasycystyczna kaplica z rzeźbą Chrystusa przy słupie. Od południowej strony klasztoru znajduje się wał ziemny, wybudowany w czasie potopu szwedzkiego. Mury otaczające klasztor pochodzą z XVII w., znajduje się w nich kilkadziesiąt otworów strzelniczych.

Bibliografia