Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce
701/Wlkp/A z dnia 03.06.1969 i z 26.09.2008[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Miejska Górka

Wyznanie

protestanckie

Kościół

ewangelicko-augsburski

Imię

Góry Tabor

Położenie na mapie Miejskiej Górki
Mapa konturowa Miejskiej Górki, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce”
Położenie na mapie powiatu rawickiego
Mapa konturowa powiatu rawickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce”
Położenie na mapie gminy Miejska Górka
Mapa konturowa gminy Miejska Górka, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół poewangelicki im. Góry Tabor w Miejskiej Górce”
Ziemia51°39′22″N 16°57′40″E/51,656111 16,961111

Kościół poewangelicki imienia Góry Tabor w Miejskiej Górce – dawna świątynia protestancka znajdująca się w mieście Miejska Górka, w województwie wielkopolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowla została wzniesiona w latach 1777-1778. Inicjatorem budowy kościoła był August Kazimierz Sułkowski. Funkcję pierwszego pastora pełnił Rotwitt ze Zdun.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół charakteryzuje się: trójbocznie ukształtowaną fasadą wejściową, wieżą – wypiętrzoną z dachu z przeciwnej strony, konstrukcją szkieletową posiadającą zewnętrzne oszalowanie oraz wnętrzem z dwupiętrowymi emporami, podobnie jak w świątyniach murowanych[2]. Empory są podparte przez cztery pary słupów. We wnętrzu znajduje się pozorne sklepienie kolebkowe. Okna w górnej kondygnacji są półkoliste, natomiast w dolnej są kwadratowe. Po 1945 roku kościół został przeznaczony na magazyn. Znajduje się obecnie w złym stanie technicznym[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2014-04-08].
  2. Zabytki. Urząd Miasta i Gminy w Miejskiej Górce. [dostęp 2014-04-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-02-17)]. (pol.).
  3. Miejska Górka. Galeria Wielkopolska. [dostęp 2014-04-08]. (pol.).