Kościuszko pod Racławicami (film 1913)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy filmu z 1913. Zobacz też: Kościuszko pod Racławicami.
Kościuszko pod Racławicami
Gatunek fabularny, historyczny
Rok produkcji 1913
Data premiery 1913
Kraj produkcji Polska
Reżyseria Orland
Główne role Orland (Kościuszko),
Edmund Rygier (Abraham),
A. Jurandówna (Anna),
Arturowicz (Krzycki),
Lili Kwiecińska (panna młoda)
Produkcja Fabryka Filmu Leopolia (Lwów)

Kościuszko pod Racławicami – polski film z 1913 roku, oparty na dramacie o tym samym tytule autorstwa Władysława Ludwika Anczyca. Film wyreżyserował i w roli Kościuszki wystąpił nieznany bliżej twórca o pseudonimie Orland.

Film został zrealizowany, jak na ówczesne warunki, z dużym rozmachem – brało w nim udział ok. 2000 statystów, większość scen realizowano w plenerach (w miejscowościach w okolicach Lwowa: Zimnej Wodzie, Brzuchowicach i Hołosko), a budżet był wysoki. Mimo to film nie odniósł sukcesu. W 1927 roku, po pewnych zmianach, ponownie wszedł na ekrany, ale pod zmienionym tytułem: Bitwa pod Racławicami.

W 2009 roku w prywatnej kamienicy w Krakowie zostały odnalezione fragmenty kopii filmu, wykonanej w 1927. Znalezione dwie rolki taśmy 35 mm mają długość ok. 450 m (cały film miał 1600 m), a czas trwania fragmentów wynosi ok. 20 min. Właściciel domu przekazał taśmy Filmotece Narodowej, w której dzięki pracy Renaty Wąsowskiej i prof. Małgorzaty Hendrykowskiej ustalono tytuł filmu. Odnaleziony film to jeden z najstarszych filmów w zbiorach Filmoteki, po Pruskiej kulturze z 1907 lub 1908 i Meirze Ezofowiczu z 1911.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]