Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu
04/2001 z dnia 30 sierpnia 2001[1]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Kędzierzyn-Koźle

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Ewangelicko-Augsburski w RP

Parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Zabrzu

Położenie na mapie Kędzierzyna-Koźla
Mapa konturowa Kędzierzyna-Koźla, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu”
Położenie na mapie powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego
Mapa konturowa powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlu”
Ziemia50°20′46″N 18°12′23″E/50,346111 18,206389

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Kędzierzynie-Koźlukościół filialny parafii ewangelicko-augsburskiej w Zabrzu. Mieści się przy ulicy Głowackiego, w Kędzierzynie-Koźlu, w dzielnicy Kędzierzyn, w województwie opolskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieża kościoła
Wnętrze kościoła

Świątynia została zbudowana dzięki składkom luterańskich wiernych z ówczesnego powiatu kozielskiego. Plac pod budowę kościoła został ofiarowany przez księcia von Hohenlohe-Oehringen ze Sławięcic. Biblia ołtarzowa została ufundowana przez księżną Augustę Wiktorię. W dniu 6 lipca 1903 roku budowla została poświęcona jako filialna luterańskiej parafii kozielskiej. Kościół poświęcił superintendent generalny Nemitz z Wrocławia. W 1934 roku stał się samodzielnym kościołem parafialnym. Po II wojnie światowej pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w dniu 27 czerwca 1948 roku przez księdza seniora Alfreda Hauptmanna. Od tego czasu świątynia jest filią zabrzańskiej parafii ewangelicko-augsburskiej. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku budowla została wyremontowana. Pierwsze nabożeństwo w odnowionej świątyni odbyło się w dniu 22 października 1995 roku. W 2003 roku minęło sto lat od poświęcenia kościoła[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2013-02-14].
  2. Kościół ewangelicko-augsburski.. Citywalk.info-miejskie trasy turystyczne. [dostęp 2013-03-02].