Kompleks bliźniaczych piramid

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat kompleksu bliźniaczych piramid
Kompleks Q

Kompleks bliźniaczych piramid – ruiny kompleksów architektonicznych z piramidami bliźniaczymi w Tikál, mieście Majów w Gwatemali.

W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Opis[edytuj | edytuj kod]

W Tikál odkryto w sumie 9 kompleksów bliźniaczych piramid[1], m.in. dwa kompleksy na wschodzie – R i Q – położone między kompleksem H a kompleksem F[1], kompleks N w części zachodniej miasta i kompleks P na północy[2].

W każdym kompleksie znajdują się dwie piramidy wzniesione naprzeciwko siebie na osi wschód-zachód[1]. Każda ma schody z czterech stron, a ich szczyty są płaskie bez innych struktur[1]. Po stronie wschodniej piramidy zachodniej stoją stele i ołtarze[1]. Po stronie północnej pomiędzy piramidami, stała za ogrodzeniem pojedyncza rzeźbiona stela i ołtarz[1]. Po stronie południowej wznosił się podłużny, jednoizbowy gmach z 9 wejściami[1], które reprezentowały wejścia do świata podziemi[2].

Kompleksy bliźniaczych piramid wznoszone były w Tikál w odstępach 20 lat[1]. Ich przeznaczenie nie jest znane[1].

Kompleksy Q i R[edytuj | edytuj kod]

Kompleks Q (4E–4[3]) został wzniesiony ok. roku 771[1], by uczcić koniec 20-letniego okresu Kʼatun[2]. W jego północnej części odkryto rzeźbioną stelę 22 i ołtarz 10[1]. Stela ukazuje władcę Chitama, a ołtarz zdobią wizerunki jeńców z rękoma związanymi z tyłu[2].

Kompleks R (4E–3) powstał ok. 790 roku – znaleziono tu stelę 19 i ołtarz 6[3].

W 1979 stanowisko archeologiczne w Tikál wraz z otaczającym je parkiem narodowym zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]