Przejdź do zawartości

Koncert (obraz Caravaggia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Koncert
Ilustracja
Autor

Caravaggio

Data powstania

ok. 1595

Medium

olej na płótnie

Wymiary

87,9 × 115,9 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Nowy Jork

Lokalizacja

Metropolitan Museum of Art

Koncert – obraz olejny na płótnie o wymiarach 87,9 × 115,9 cm namalowany przez Caravaggia w 1595 roku. Obecnie znajduje się w Metropolitan Museum of Art w Nowym Yorku. Płótno jest znane także pod tytułem Muzycy lub Muzykanci.

Zamawiającym obraz był kardynał Francesco Maria Del Monte, który pragnął utrwalenia na płótnie klimatu swojego dworu[1]. Dzieło jest portretem trzech młodych mężczyzn zajętych wykonywaniem ćwiczenia muzycznego, towarzyszą im nuty i instrumenty strunowe. Na obrazie znajduje się również przedstawienie alegorii pogańskiej – amorka chwytającego w rękę winogrono, co ma prawdopodobnie wydźwięk erotyczny. Centralna postać – lutnista – z roztargnieniem dotykająca strun instrumentu, to prawdopodobnie przyjaciel Caravaggia – Mario Minniti. Zaś postać w tle przypomina samego Caravaggia[2][3].

Wyraźnie świecka scena koncertu nawiązuje do dawnej tradycji obrazów „koncertowych”, gatunku wywodzącego się z Wenecji, którego przykładem jest, we wcześniejszej formie, Koncert wiejski Tycjana[2]. Była to jak dotąd najbardziej ambitna i złożona kompozycja Caravaggia, a artysta najwyraźniej miał trudności z malowaniem czterech postaci ściśniętych w ciasnym wnętrzu. W efekcie jest to raczej niezgrabna i dość chaotyczna scena próby muzyków, którzy nie mają związku ani ze sobą, ani z przestrzenią obrazu[2].

Obraz nie jest w dobrym stanie, ponieważ w ciągu dwustu lat, które spędził w zapomnieniu, po zniknięciu w szeregu nieznanych kolekcji na początku XVIII wieku, uległ w znacznym stopniu zniszczeniu. Skrzypce i strona z nutami na pierwszym planie zostały w dużej mierze zrekonstruowane przez współczesnych konserwatorów; lutnia straciła struny. Ale fundamentalna oryginalność i dziwność dzieła pozostają nienaruszone, pomimo złuszczenia farby na znacznych obszarach obrazu[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Caravaggio - Successful artist and criminal, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2021-11-26] (ang.).
  2. a b c d Andrew Graham-Dixon, Caravaggio. A Life Sacred and Profane, Londyn: Penquin UK, 2011, ISBN 978-0-241-95464-5 (ang.).
  3. Concierto de jóvenes [online], Arte Historia [dostęp 2021-11-26] [zarchiwizowane z adresu 2008-05-05] (hiszp.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Gérard-Julien Salvy, Le Caravage, Paryż: Folio (Gallimard), 2007, s. 316, ISBN 978-2-07-034131-3 (fr.).