Kongregacja Chrześcijan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zbór Brazylii
Congregação Cristã no Brasil
Ilustracja
Główny kościół w São Paulo, mieszczący 5 000 wiernych
Klasyfikacja systematyczna wyznania
Chrześcijaństwo
 └ protestantyzm
   └ ewangelikalizm
     └ pentekostalizm
Ustrój kościelny kongregacjonalizm
Zasięg geograficzny Brazylia
Strona internetowa

Zbór Brazylii lub Kongregacja Chrześcijan (Congregação Cristã no Brasil) – ewangelikalne wyznanie zielonoświątkowe w Brazylii, założone przez włosko-amerykańskiego misjonarza Luigiego Francescona w 1910 roku.

Zbór Brazylii liczy 2,3 mln wiernych w Brazylii i ok. 3,5 mln wiernych na świecie[1][2].

Wierzenia[edytuj | edytuj kod]

Wierzenia kongregacji chrześcijańskiej są określone w ich dwunastu artykułach wiary, a nauka kościoła jest zbieżna z szeroko rozumianą doktryną ewangelikalną. Wierzą w Trójcę Świętą, w nieomylność Biblii oraz w zbawienie przez wiarę w Jezusa Chrystusa. Przyjmują chrzest w Duchu Świętym oraz boskie uzdrowienie i cuda, w chrzest Duchem Świętym, przeżywanie pełni Ducha i Jego darów. Kościół wypełnia dwa sakramenty – chrzest wodny przez zanurzenie oraz Wieczerzę Pańską.

Nie praktykuje się chrztu niemowląt, tylko człowiek w wieku świadomym może zostać ochrzczony przez zanurzenie w wodzie

Ważną część kultu stanowi tzw. uwielbienie. Kobiety zobowiązane są podczas nabożeństw do nakrywania głów chustami. Wierni witają się nawzajem „pocałunkiem świętym”.

Duchowni[edytuj | edytuj kod]

W kongregacji chrześcijańskiej nie ma podziału na duchownych i laików. Według doktryny wierzący powinni być „duchowi”, czyli pełni Ducha Świętego, by reprezentować Boga w świecie i zwiastować Jego zbawienie. Nie ma też hierarchii władzy, bo wszyscy są równi przed Bogiem. Istnieje natomiast podział ze względu na pełnioną służbę i odpowiedzialność (starsi, diakoni).

Kościół nie zbiera dziesięcin, a pracownicy kościoła nie są opłacani. Wydatki kościoła pokrywane są przez dobrowolne i anonimowe datki.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]