Konkurs ZPAP Dzieło Roku w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Konkurs ZPAP Dzieło Roku
w Toruniu
Lata aktywności

od 1974

Data

marzec

Miejsce

Toruń

Organizator

ZPAP Okręg Toruński

Strona internetowa

Konkurs ZPAP Dzieło Roku w Toruniu - festiwal i przegląd konkursowy prac plastycznych artystów plastyków z Torunia i regionu kujawsko-pomorskiego, odbywający się od 1974 w Toruniu.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Konkurs jest najstarszym w regionie przeglądem wszelkiej twórczości plastycznej - graficznej, malarskiej, rzeźbiarskiej.

Organizatorem jest Związek Polskich Artystów Plastyków Okręgu Toruńskiego. Prezesem ZPAP Okręg Toruński jest Katarzyna Wesołowska-Karasiewicz.

Festiwal odbywa się co roku, w marcu. Ekspozycja wyróżnionych prac trwa przez kilka tygodni. Prezentacje udostępniane są w Galerii Sztuki Wozownia, w Galerii Na Piętrze lub w Pałacu Eskenów[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Związek Polskich Artystów Plastyków jest profesjonalnym stowarzyszeniem artystów sztuk plastycznych. Działa w 22 okręgach w Polsce. Został założony w 1911 w Krakowie. Zrzesza 8500 artystów specjalności: malarstwo, grafika, rzeźba, architektura wnętrz, ceramika, szkło, witraż, medalierstwo, tkanina, wzornictwo przemysłowe, mebel, scenografia, konserwacja dzieł sztuki, fotografia, multimedia.

Zorganizowane życie plastyczne rozpoczęło się w Toruniu po I wojnie światowej. Konfraternia Artystów w Toruniu założona w 1920 przez Juliana Fałata skupiała ówczesne środowiska artystyczne Torunia.

Okręg Toruński ZPAP powstał w 1945 jako najstarszy w regionie i jeden z najstarszych w północnej Polsce. Pierwszym prezesem był Tymon Niesiołowski, malarz okresu międzywojennego. Dziś Okręg Toruński ZPAP liczy przeszło 300 artystów, poza toruńskim UMK także z Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa, Warszawy, Gdańska, Wrocławia, Poznania i Łodzi.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. https://www.torun.pl/pl/dzielo-roku
  2. Annale – ZPAP Okręg Toruński, pl/index.php [dostęp 2021-02-25] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]