Konstrukcja półskorupowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cztery typy kadłubów lotniczych
1. Konstrukcja kratownicowa kryta płótnem
2. Konstrukcja kratownicowa kryta blachą falistą
3. Konstrukcja skorupowa
4. Konstrukcja półskorupowa
Pracujące, półskorupowe poszycie samolotu Concorde – blacha wzmocniona podłużnicami i wręgami

Konstrukcja półskorupowa, kadłub półskorupowy – typ konstrukcji lotniczej, okrętowej lub samochodowej, w którym całe pokrycie (lub jego część) kadłuba (nadwozia) jest pracujące i przenosi część naprężeń konstrukcji. Poszycie takie jest wzmocnione od wewnątrz wręgami i/lub podłużnicami.

Konstrukcja półskorupowa w linii rozwoju konstrukcji znajduje się pomiędzy konstrukcją ramową z niepracującym pokryciem kadłuba (na przykład pierwsze samoloty o drewnianej ramie i kryte płótnem), a konstrukcją (kadłubem) skorupową, w którym poszycie kadłuba jest samonośne i nie potrzebuje wewnętrznych wzmocnień. Większość współczesnych konstrukcji lotniczych ma konstrukcję półskorupową.

Konstrukcje lotnicze projektowane są jako fail-safe. Uszkodzenie poszycia nie powinno rozprzestrzenić się poza obręb prostokąta ograniczonego sąsiadującymi ze sobą wręgami i podłużnicami. Umożliwia to względnie łagodną dekompresję, bez rozerwania kadłuba. System ten zawiódł w przypadku lotu Aloha Airlines 243, kiedy oderwał się znaczny fragment górnej części kadłuba.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]