Konwencja Metryczna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Konwencja Metrycznatraktat podpisany przez siedemnaście państw w 1875 roku w celu ujednolicenia systemu metrycznego na świecie.

W tym samym czasie utworzono Międzynarodowe Biuro Miar i Wag (BIPM), które jest finansowane ze składek sygnatariuszy traktatu. Obecnie Międzynarodowa Konwencja Metryczna ma pięćdziesięciu jeden członków, a stowarzysza dalszych dwudziestu siedmiu[1]. Polska podpisała Konwencję 12 maja 1925 roku[2].

Poszczególne państwa w ramach Konwencji przedstawiają własne naukowe opracowania metrologiczne, które są weryfikowane, dyskutowane i następnie przyjmowane jako wspólne ustalenia. Polską instytucją, która bierze udział w pracach i reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, jest Główny Urząd Miar.

Obecnie (2008) celem Konwencji jest doskonalenie systemu metrycznego, osiągnięcie spójności pomiarowej m.in. przez porównania wzorców oraz zawieranie porozumień przez kraje członkowskie w sprawie wzajemnego uznawania wzorców jednostek miar oraz świadectw wzorcowania i pomiarów wydawanych przez krajowe instytucje metrologiczne.

Najwyższym organem Konwencji Metrycznej jest Generalna Konferencja Miar (CGPM). Generalnej Konferencji Miar podlega Międzynarodowy Komitet Miar i Wag (CIPM). CIPM nadzoruje działalność Międzynarodowego Biura Miar i Wag, powołuje Komitety Doradcze, a także przygotowuje projekty uchwał Generalnej Konferencji Miar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Member States and Associates (ang.). [dostęp 15 grudnia 2008].
  2. pomiarygeodezyjne.pl: Historia geodezji (pol.). [dostęp 01 sierpnia 2018].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Encyklopedia PWN, hasło: Konwencja Metryczna (pol.). [dostęp 11 grudnia 2008].
  2. GUM – Współpraca międzynarodowa (pol.). [dostęp 11 grudnia 2008].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]