Korneliusz (staroobrzędowy metropolita moskiewski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korneliusz
Konstantin Titow
metropolita moskiewski i całej Rusi
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1 sierpnia 1947
Oriechowo-Zujewo
zwierzchnik Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej
Okres sprawowania od 2005
Wyznanie staroobrzędowcy
Kościół Rosyjska Prawosławna Cerkiew Staroobrzędowa
Śluby zakonne 14 maja 2005
Diakonat 1997
Prezbiterat 7 maja 2004
Nominacja biskupia 21 października 2004
Sakra biskupia 2005
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 2005
Konsekrator Adrian
Współkonsekratorzy Sylwan (Kilin)
Eumeniusz (Michiejew)
Herman (Sawieljew)

Korneliusz, imię świeckie Konstantin Iwanowicz Titow (ur. 1 sierpnia 1947 w Oriechowie-Zujewie) – hierarcha staroobrzędowy, zwierzchnik Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej.

Po ukończeniu VIII klasy, z powodu trudnej sytuacji rodzinnej, podjął pracę zarobkową w zakładach odlewniczo-mechanicznych w rodzinnym mieście. Równolegle kontynuował edukację w szkole wieczorowej, następnie w technikum i instytucie mechaniki samochodowej w Moskwie, który ukończył w 1976. W 1991 został przewodniczącym rady parafialnej parafii Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej w Oriechowie-Zujewie. W 1997 metropolita moskiewski i całej Rusi Alimpiusz wyświęcił go na diakona-celibatariusza. 7 maja 2004 w soborze Opieki Matki Bożej w Moskwie metropolita moskiewski i całej Rusi Adrian wyświęcił go na kapłana i skierował do pracy duszpasterskiej w cerkwi Narodzenia Matki Bożej w Oriechowie-Zujewie.

21 października 2004 Uświęcony Sobór Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej nominował go na biskupa kazańskiego i wiackiego. 14 maja 2005 ks. Konstantin Titow złożył wieczyste śluby mnisze z imieniem Korneliusz. Chirotonię biskupią przyjął w tym samym roku z rąk metropolity Adriana, biskupów nowosybirskiego Sylwana, kiszyniowskiego Eumeniusza i dalekowschodniego Hermana.

18 października 2005 Uświęcony Sobór, zwołany po śmierci metropolity Adriana, wybrał biskupa Korneliusza na jego następcę.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Adrian
Zwierzchnik Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi Staroobrzędowej
od 2005
Następca
sprawuje urząd