Korzeniówka pospolita

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Korzeniówka pospolita
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad klad astrowych
Rząd wrzosowce
Rodzina wrzosowate
Rodzaj korzeniówka
Gatunek korzeniówka pospolita
Nazwa systematyczna
Monotropa hypopitys L.
Sp. pl. 1:387. 1753
Morfologia

Korzeniówka pospolita[2] (Monotropa hypopitys) – gatunek z rodziny wrzosowatych (czasem włączany do wyodrębnianej rodziny korzeniówkowatych Monotropaceae). Występuje w strefie umiarkowanej na całym niżu w Europie (w Polsce na całym obszarze), spotkać można ją również w Azji, Ameryce Północnej i Środkowej[3]. Znana też jako korzeniówka owłosiona[4].

Morfologia[edytuj]

Pokrój
Roślina bezzieleniowa, wysokości 15-30 cm.
Łodyga
Bladożółte, woskowate, kruche łodygi wyrastające bezpośrednio z gleby, obrośnięte liśćmi,
Kłącze
Rozgałęzione, mięsiste, o zapachu wanilii. Wyrastające z nich korzenie pozbawione są włośników.
Liście
Żółtawe lub białawe, nie są organami asymilacyjnymi – nie zawierają chlorofilu, mogą zmieniać kolor na ciemnobrązowy. Liście są łuskowate i zredukowane, przylegające do łodygi.
Kwiaty
Dzwonkowate, kubkowate, stulone, osadzone na bardzo krótkich szypułkach, zebrane w szczytowe, jednostronnie zwisłe grono na końcu łodygi. Kwiaty są obupłciowe, promieniste, zróżnicowane na kielich i koronę. Płatków jest dwa razy mniej niż pręcików, a słupek jeden, górny, przeważnie zbudowany z 5 owocolistków, zalążnia podzielona na komory, przekształca się po zapyleniu w jagodę lub suchą torebkę. Nasiona są drobne, ze słabo wykształconym zarodkiem. Przekwitłe kwiaty usychają, lecz nie opadają, okrywając torebki z nasionami.

Biologia i ekologia[edytuj]

Bylina. Występuje zwykle w miejscach cienistych i wilgotnych, w których gleba ma grubą warstwę próchnicy. Występuje w lasach zarówno liściastych, jak i iglastych. Prowadzi saprofityczny tryb życia, rozkładając resztki organiczne lub współżyjąc z grzybami. Strzępki grzybów obrastają bardzo dokładnie korzenie rośliny, które wnikają za pomocą ssawek do komórek skórki. Ssawka dochodzi do jądra komórkowego, później koniec jej ulega pęknięciu, a cała zawartość trawi roślina. W taki sposób korzeniówka pospolita jest zaopatrzona we wszystkie potrzebne jej do rozwoju związki organiczne. Nie do końca rozwiązanym problemem jest, czy grzyb pobiera je z gleby, czy od innych roślin. Grzyb może jednocześnie prowadzić mikoryzę z korzeniówką pospolitą oraz z drzewami. Część składników, które pobiera od tych drzew przekazuje korzeniówce. W takim przypadku byłaby, więc ona pasożytem pośrednim drzew leśnych. Korzeniówka pospolita kwitnie w okresie letnim, od czerwca do sierpnia.

Przypisy

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-13].
  2. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  3. Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-08-25].
  4. Jakub Mowszowicz: Pospolite rośliny naczyniowe Polski. Wyd. czwarte. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1979, s. 332. ISBN 83-01-00129-1.

Bibliografia[edytuj]

  1. Martin Červenka, Viera Feraková, Milan Háber, Jarosłav Kresánek, Libuše,Paclová, Vojtech Peciar Ladislav, Šomšak "Świat roślin skał i minerałów" Oficyna Wydawnicza Multico, Warszawa 1993
  2. Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski "Słownik botaniczny" Wiedza Powszechna, Warszawa
  3. M. Poruba, J. Pokorný, O. Rabšteinek, R. Hrabák "Przewodnik las" Multico, Warszawa 1993