Kotlina Zakopiańska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kotlina Zakopiańska
Ilustracja
Tatry i Rów Podtatrzański (Kotlina Zakopiańska)
Megaregion region karpacki
Prowincja Karpaty Zachodnie z Podkarpaciem Zachodnim i Północnym
Podprowincja Centralne Karpaty Zachodnie
Makroregion Obniżenie Orawsko-Podhalańskie
Mezoregion Rów Podtatrzański
Mikroregion(y) Rów Zakopiański
Zajmowane
jednostki
administracyjne
Polska:
powiat tatrzański

Kotlina Zakopiańskakotlina pomiędzy Tatrami a Pogórzem Gubałowskim, środkowa część Rowu Zakopiańskiego. Znajduje się na niej główna, centralna część miasta Zakopane, a jej dnem spływa rzeka Zakopianka, która po połączeniu się z potokiem Poroniec tworzy Biały Dunajec.

Kotlina Zakopiańska zbudowana jest z trzech położonych na różnych wysokościach żwirowych pokryw naniesionych z Tatr przez trzy zlodowacenia. Jej dno jest nierówne. Ma niekorzystny klimat spowodowany przez silne wiatry halne i zimowe inwersje temperatur. Warunki dla rolnictwa były tutaj bardzo ciężkie z powodu krótkiego sezonu wegetacyjnego, surowego klimatu i jałowych gleb. Jednak bliskość wysokich gór, doskonałe warunki do uprawiania turystyki letniej i narciarstwa spowodowały, że znajdujące się na niej Zakopane przekształciło się w jeden z największych w Polsce ośrodków turystyczno-sportowo-rekreacyjnych. Lasy mieszane, które jeszcze w XIV wieku całkowicie pokrywały Kotlinę Zakopiańską, zostały w wyniku działalności ludzi zamienione na pola uprawne i pastwiska. Jeszcze przed II wojną światową lasy stanowiły ok. 40% powierzchni Zakopanego. W roku 2004 lasy stanowiły już tylko ok. 12%, łąki kośne 40%, reszta to tereny zabudowane.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Kondracki: Geografia regionalna Polski. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 1998. ISBN 83-01-12479-2.
  • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
Kotlina Zakopiańska i Tatry. Widok z Gubałówki