Przejdź do zawartości

Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach
Zabytek: nr rej. A/371 z dnia 04.11.1931 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Kościół św. Mikołaja Biskupa
Państwo

 Polska

Miejscowość

Cielęta

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Mikołaja w Cielętach

Wezwanie

św. Mikołaja

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Brodnica
Mapa konturowa gminy wiejskiej Brodnica, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Mikołaja Biskupa w Cielętach”
Ziemia53°14′47″N 19°27′38″E/53,246389 19,460556

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupaparafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Brodnica, z siedzibą w Cielętach (woj. kujawsko-pomorskie).

Wieża kościelna

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Parafia została założona w pierwszej połowie XIV wieku, wówczas najprawdopodobniej wybudowano kościół, który wzmiankowany jest w 1414 roku. Wieża nadbudowana w okresie późniejszym. Odnawiany w roku 1921. Do 1824 roku wchodził w skład diecezji płockiej jako filialny parafii w Szczuce. Do parafii pw. św. Mikołaja należy 965 katolików zamieszkujących następujące wsie: Belfort (3 km), Igliczyzna (5 km), Koziary (4 km), Nowe Świerczyny (3 km), Stare Świerczyny (2 km). Odpusty, które odbywają się w parafii pw. św. Mikołaja, to: 6 grudnia, w dniu św. Mikołaja i w dniu Trójcy Świętej – pierwsza niedziela po Zielonych Świątkach.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Kościół pw. św. Mikołaja budowany na styl gotycki orientowany, murowany z kamienia polnego. Dwie górne kondygnacje wieży i szczyty wzniesiono z czerwonej cegły. Obiekt został częściowo otynkowany. Korpus założony na planie prostokąta z kwadratową, trójkondygnacyjną wieżą od zachodu i zakrystią przy północno-wschodnim narożniku. Otwory okienne zamknięte półkoliście, ujęte zostały w opaski z kluczami. Szczyt wschodni dwustrefowy, oddzielony jest odsadzką. W dolnej części zamurowane okno, w górnej części trójlistne podziały wertykalne wyznaczają pięć ostrołukowych blend zwieńczonych sterczyną. Wieża w pierwszej kondygnacji jest kamienna z ostrołukowym portalem. Wyższe kondygnacje wieży posiadają dekoracje ze zdwojonych blend ostrołukowych (1 piętro) i zamkniętym łukiem odcinkowym (2 piętro). Szczyt zachodni wtopiony jest w wieżę, z ostrołukowymi blendami i ustawionymi pod kątem narożnymi sterczynami. Wnętrze kościoła salowe, trójprzęsłowe o zaokrąglonych narożach wschodnich nakryte jest stropem płaskim. Wejście do zakrystii zamknięto odcinkowo z uskokiem, a wejście pod wieżę ostrołukowo. Chór muzyczny murowany w XVIII wieku, podsklepiony łukiem krzyżowo-żebrowym. Korpus kościoła kryty dachem dwuspadowym, wieża dachem namiotowym z chorągiewką z datą „1701” i literami „WMCC” oraz herbem (dachówka ceramiczna).

Wyposażenie kościoła

[edytuj | edytuj kod]
  • ołtarz główny
  • dwa ołtarze boczne otynkowane w 1962 roku

W lewym ołtarzu bocznym umieszczony jest obraz „Zwiastowanie” z pierwszej połowy XVIII wieku, podobnie jak mensa oraz obraz św. Mikołaja w prawym ołtarzu bocznym. Rokokowa ambona i chrzcielnica pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Granitowa kropielnica zapewne średniowieczna.

Zabytkowe przedmioty

[edytuj | edytuj kod]
  • XIX-wieczny feretron
  • owalny obraz św. Jana Chrzciciela z XVIII wieku
  • promienista monstrancja eucharystyczna, rokokowa z klasycystyczną stopą z drugiej połowy XVIII wieku
  • dwie rokokowe latarnie procesyjne z drugiej połowy XVIII wieku
  • sześć XVIII-wiecznych cynkowych lichtarzy

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Stanisław Karbasz: Diecezja Toruńska. Historia i teraźniejszość. Dekanat Brodnicki, 1998.