Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez
PA00081724 z dnia 1981
Kościół parafialny
Ilustracja
Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej na tle Saint-Tropez
Państwo

 Francja

Miejscowość

Saint-Tropez

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Var
Mapa konturowa Var, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez”
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez”
Położenie na mapie regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Mapa konturowa regionu Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez”
Ziemia43°16′22″N 6°38′24″E/43,272778 6,640000

Kościół Wniebowzięcia Matki Bożej w Saint-Tropez (fr. Église Notre-Dame-de-l'Assomption de Saint-Tropez) – rzymskokatolicki kościół parafialny we francuskiej miejscowości Saint-Tropez, w departamencie Var.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Budowa kościoła rozpoczęła się w XVII wieku i trwała aż do 1784. Istniejący kościół stanął na miejscu wcześniejszego, pochodzącego z XI wieku. W 1820 został konsekrowany przez arcybiskupa Aix-en-Provence, Pierre-Ferdinanda de Bausset-Roqueforta. W lipcu 1981 obiekt został sklasyfikowany jako monument historique[1][2][3].

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany został w stylu włoskiego baroku. Trzynawowe wnętrze składa się z nawy głównej, dwóch naw bocznych o sklepieniach łukowych oraz prezbiterium (chóru) zwieńczonego absydą. Po jego prawej stronie znajduje się dzwonnica, wzorowana na włoskich kampanilach. Nawy boczne wzmocnione są na zewnątrz łukami przyporowymi. Fasada kościoła wykonana jest z białego wapienia i zwieńczona frontonem na dwóch kolumnach. Kontrastuje z kolorystyką pozostałych ścian świątyni i wieży w kolorach ochry i sjeny[2][3][4].

Wnętrze kościoła udekorowane jest obrazami, ołtarzami i posągami świętych pochodzącymi głównie z XVIII wieku. Z tego samego okresu pochodzi bogato zdobiona drewniana ambona oraz konfesjonał. Pośrodku chóru znajduje się marmurowy ołtarz. W kościele znajduje się także m.in. popiersie św. Torpesa, patrona Saint-Tropez, które niesione jest ulicami miasta w corocznej procesji (procession de la bravade) między 16 a 18 maja[2][3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Monuments historiques - Eglise Saint-Tropez. culture.gouv.fr. [dostęp 2017-03-30]. (fr.).
  2. a b c Eglise Notre-Dame de l'Assomption. cote.azur.fr. [dostęp 2017-03-30]. (fr.).
  3. a b c Eglise Notre Dame de l'Assomption. golfe-saint-tropez-information.com. [dostęp 2017-03-30]. (fr.).
  4. a b Eglise Notre-Dame de l Assomption. saint-tropez.lovetotravel.pl. [dostęp 2017-03-30]. (pol.).