Przejdź do zawartości

Kościół w Berkenbrücku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicki w Berkenbrücku
Dorfkirche Berkenbrück
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Niemcy

Miejscowość

Berkenbrück

Adres

15518 Berkenbrück, Niemcy

Wyznanie

protestantyzm

Kościół
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki w Berkenbrücku”
Położenie na mapie Brandenburgii
Mapa konturowa Brandenburgii, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicki w Berkenbrücku”
Ziemia52°21′02,1420″N 14°08′52,9969″E/52,350595 14,148055

Kościół ewangelicki w Berkenbrückuprotestancki kościół zlokalizowany w niemieckiej miejscowości Berkenbrück w Brandenburgii (powiat Oder-Spree).

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Przed powstaniem świątyni w Berkenbrücku wierni ze wsi uczęszczali do kościoła w Fürstenwalde. W 1620 powstał lokalny kościół, o którym wiadomo, że dach miał pokryty trzciną. Z czasem zawalił się z uwagi na brak remontów. Z przyczyn finansowych nie odbudowano go, a nabożeństwa były sprawowane do 1725 w Hause des Schulzen, a także w innych domach prywatnych. W 1723 pozostałości starego kościoła całkowicie spłonęły. W 1725 z polecenia królewskiego wzniesiono nowy kościół, który został wkrótce konsekrowany. W 1790 usunięto wieżę, w której miały znajdować się dwa dzwony, a na jej miejscu postawiono wiatrołap. W 1809 zamurowano jedne z drzwi (od strony południowej), a jednocześnie dokonano remontu obiektu. W 1832[1] dokonano całkowitej przebudowy, w wyniku której świątynia przyjęła obecny wygląd i styl okrągło-łukowy (Rundbogenstil)[1]. Jest to standardowy projekt budynku kościelnego sporządzony przez Karla Friedricha Schinkla[2].

Salowy kościół z wieloboczną absydą[3] ma 40 stóp długości i 29,5 szerokości. Dach jest pokryty dachówką i ograniczony prostymi szczytami. W czasie remontu usunięto stary wiatrołap i zbudowano nowy. W tym samym roku do starego dodano nowy chór kościelny. W 1833 wyremontowano wnętrze. Podczas rozbudowy kościoła nabożeństwo odbywało się w sali szkolnej. Obiekt został konsekrowany 13 października 1833[2]. W latach 1869–1870 do bryły dobudowano wieżę od zachodu. Do dnia dzisiejszego zachował się dzwon z 1598 odlany przez frankfurckiego ludwisarza Sebastiana Pregera[3].

W czasie II wojny światowej kościół, podobnie jak prawie wszystkie domy w Berkenbrücku, został poważnie uszkodzony przez ostrzał artyleryjski związany z walkami o pobliski wiadukt autostradowy i jego wysadzenie. W 2008, z darowizn wiernych, posadowiono na wieży iglicę[2].

Cmentarz przykościelny

[edytuj | edytuj kod]

W przeszłości zmarłych chowano na cmentarzu przykościelnym otaczającym świątynię, który wraz z kościołem zajmował 106 prętów kwadratowych. W 1841, na prośbę kaznodziei Goltza, wyznaczono nowe miejsce pochówku poza wsią, które otwarto 2 lipca 1841. Cmentarz, który został wówczas założony poza wsią, jest cmentarzem, z którego Berkenbrück korzysta do dziś, tylko że obecnie został wchłonięty przez zwartą zabudowę miejscowości[2].

Przy świątyni znajduje się pomnik poległych w I wojnie światowej[2].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Förderkreis Alte-Kirchen Berlin-Brandenburg e.V, Dorfkirche Berkenbrück [online], Förderkreis Alte Kirchen Berlin-Brandenburg e.V. [dostęp 2021-01-22] (niem.).
  2. a b c d e Amt Odervorland, Gemeinde Berkenbrück: Die Kirche [online], www.amt-odervorland.de [dostęp 2021-01-22] (niem.).
  3. a b Jakobsweg. Kościół w Berkenbrück / Church in Berkenbrück / Dorfkirche Berkenbrück, tablica informacyjna in situ