Dachówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pokrycie dachowe wykonane z dachówek karpiówek
Pokrycie dachowe wykonane z dachówek "mnich-mniszka"
Dachówka z fabryki w Kołomyi z okresu międzywojennego

Dachówka – wyrób budowlany o różnych kształtach i wymiarach, używany do wykonywania pokryć dachowych. Do krycia kalenic i szczytów dachów stosuje się dachówki o odpowiednim kształcie, zwane gąsiorami.

Ze względu na rodzaj materiału użytego do produkcji dachówki dzielą się na:
  • dachówki ceramiczne – wykonane z gliny ceglarskiej. Dzielimy je na:
    • naturalne – wyrabiane z surowej gliny, mają powierzchnię porowatą i matową. Wskazane do stosowania na obiektach zabytkowych.
    • angobowane – pokrywane płynną glinką z dodatkiem barwników w odcieniach czerwieni i miedzi, brązu, żółcienia także niebieskie, zielone i czarne,
    • glazurowane – powlekane bezbarwnym lub kolorowym szkliwem, dzięki temu ich powierzchnia jest lśniąca, mają też najwięcej odcieni.
  • dachówki cementowe – wykonane z zaprawy cementowej,
  • dachówki szklane – wykonane ze szkła,
  • dachówki wykonane z innych materiałów, np. włókno-cementu.
Natomiast ze względu na proces produkcji można wyróżnić:

Obecnie wiele firm produkuje dachówki cementowe z zaprawy barwionej w masie. Mimo że dachówki cementowe są często szersze od ceramicznej (mają szerokość dwóch dachówek), dach wykonany z dachówki cementowej wizualnie niewiele się różni od dachu z dachówki ceramicznej.
Pokrycia dachówkami układa się na dachach stromych, o kącie nachylenia połaci powyżej 31° (kąt zależny jest od typu dachówki, najniższe pochylenie jest dopuszczalne dla karpiówki układanej podwójnie w koronkę, dachówki zakładkowej i marsylskiej, dla pozostałych wymagany kąt nachylenia połaci jest większy). Aby zapewnić bezpieczny i łatwy dostęp do kominów na stromych dachach, montuje się stopnie i ławy kominiarskie.