Przejdź do zawartości

Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 łódzkie

Miejscowość

Poddębice

Wyznanie

protestanckie

Kościół

luterański

parafia

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Poddębicach

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach”
Położenie na mapie województwa łódzkiego
Mapa konturowa województwa łódzkiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach”
Położenie na mapie powiatu poddębickiego
Mapa konturowa powiatu poddębickiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach”
Położenie na mapie gminy Poddębice
Mapa konturowa gminy Poddębice, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach”
Położenie na mapie Poddębic
Mapa konturowa Poddębic, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach”
Ziemia51°53′21,96″N 18°57′08,96″E/51,889433 18,952489
Wnętrze kościoła

Kościół ewangelicko-augsburski w Poddębicach – zabytkowy kościół położony w centrum Poddębic, w północnej części Parku Miejskiego, przy ulicy Marii Konopnickiej i Adama Mickiewicza, w pobliżu głównego placu miejskiego Poddębic – Placu Tadeusza Kościuszki i renesansowego pałacu Grudzińskich. Kościół ten jest czasem nazywany ewangelickim lub „kościołem niemieckim”[1].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Kościół został zbudowany w 1871 roku przez ówczesnych właścicieli Poddębic i dziedziców klucza poddębickiego - rodzinę Wyssogota Zakrzewskich (Klemens Wyssogota Zakrzewski), dla przybyłych ze Zachodu osadników niemieckich - sukienników (ok. 1822 roku), którzy przywędrowali do Poddębic w celu ożywienia przemysłowego miasta.

Wobec braku możliwości finansowych utrzymania własnej świątyni przez nieliczną parafię ewangelicką, budynek kościoła został w 2009 sprzedany miastu Poddębice[2].

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Jest to skromny budynek z czerwonej cegły przykryty dwuspadowym dachem z wieloboczną sygnaturką w szczycie. Prezbiterium zamknięte prosto, bez wydzielonej kaplicy. Kościół jednonawowy z chórem i ceglanymi portalami nad wejściem głównym od strony północnej i nad wejściem prezbiterialnym od południa[1][3].

Położony jest na wzgórzu, kościół wraz z wysoką dzwonnicą zamyka wylot ulicy Marii Konopnickiej. Otoczony zabytkowymi drzewami i żywopłotem.

Położona w pobliżu dzwonnica została zbudowana z białej cegły i przykryta stylowym hełmem. Nawiązuje do wzorów renesansowych[1][3].

Obecna funkcja

[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku, w związku z rozwojem geotermii oraz rewitalizacją centrum miasta, budynek został przeznaczony na pijalnię wód termalnych oraz teatr[4]. W każdą trzecią niedzielę miesiąca odbywają się w nim nabożeństwa ewangelickie[5].

Park Miejski

[edytuj | edytuj kod]

Park usytuowany jest w południowej części Poddębic. Północną granicę Parku stanowi ogrodzenie oddzielające Park od gruntów Parafii Ewangelicko-Augsburskiej. Kościół Ewangelicki zajmuje narożną działkę przy ul. Mickiewicza. Wschodnią granicą jest chodnik wzdłuż ulicy Mickiewicza, zachodnią – rzeka Ner, a południową ogrodzenie terenu Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej. Powierzchnia Parku wynosi ogółem 3,61 ha.

Park pałacowy razem z zadrzewieniem wokół kościoła ewangelicko-augsburskiego jest wpisany do rejestru zabytków i podlega ochronie prawnej przewidzianej w przepisach ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Całość założenia jest chroniona w granicach ochrony konserwatorskiej. Nie zmienia się granic Parku, chociaż w opracowaniu ujęto również północną część terenu wzdłuż rzeki Ner w kierunku centrum miasta.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]