Przejdź do zawartości

Kościół św. Marka Ewangelisty w Rososzycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętego Marka Ewangelisty
Zabytek: nr rej. 115/A z 1.06.1968[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rososzyca

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marka Ewangelisty w Rososzycy

Wezwanie

św. Marka Ewangelisty

Wspomnienie liturgiczne

25 kwietnia

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marka Ewangelisty”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marka Ewangelisty”
Położenie na mapie powiatu ostrowskiego
Mapa konturowa powiatu ostrowskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marka Ewangelisty”
Położenie na mapie gminy Sieroszewice
Mapa konturowa gminy Sieroszewice, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Marka Ewangelisty”
Ziemia51°37′46,0″N 18°01′07,8″E/51,629444 18,018833

Kościół świętego Marka Ewangelisty w Rososzycyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Ołobok diecezji kaliskiej).

Jest to świątynia zbudowana w 1818 roku z fundacji dziedzica Rososzycy – Pawła Skórzewskiego, pełniącego ówcześnie funkcję senatora i wojewody kaliskiego.

Nowy kościół został wzniesiony na planie prostokąta w modnym wówczas stylu klasycystycznym. Świątynia składa się z jednej nawy i półkoliście zamkniętego prezbiterium. Posiada kruchtę (czyli wejście od strony zachodniej) i zakrystię, do której wchodzi się przez przedsionek od strony południowej. Strop kościoła jest płaski, wnętrze ozdabiają pilastry i podparty kolumnami chór, którego balustrady są pokryte fantazyjnymi motywami roślinnymi. Chór jest ozdobiony także figurami Świętych Apostołów Piotra i Pawła, które wcześniej były umieszczone po bokach głównego ołtarza.

Ołtarz główny murowany, reprezentuje styl klasycystyczny. Umieszczone są w nim dwa obrazy: wizerunek patrona świątyni św. Marka Ewangelisty i obraz Przemienienia Pańskiego z XVIII wieku. W ołtarzu są umieszczone także nowe już figury Najświętszego Serca Jezusowego i Niepokalanego Serca Maryi. Ciekawe są także ołtarze boczne. W tym po lewej stronie kościoła znajduje się wyjątkowe dzieło – Pieta namalowana przez Fabiana Sarneckiego. Nad Pietą w zwieńczeniu ołtarza jest umieszczony obraz św. Barbary. Drugi ołtarz boczny – po prawej stronie – zdobi figura Jezusa Ukrzyżowanego z początku XIX wieku oraz obrazy Matki Boskiej Szkaplerznej i św. Franciszka[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]