Królowa niewolników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Królowa niewolników
Crown of Slaves
Autor David Weber i Eric Flint
Typ utworu science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 2003
Wydawca Baen Books
Pierwsze wydanie polskie
Wydawca Dom Wydawniczy „Rebis”
Przekład Jarosław Kotarski

Królowa niewolników - powieść science-fiction powstała we współpracy amerykańskich pisarzy Davida Webera i Erica Flinta, wydana po raz pierwszy w 2003 roku nakładem Baen Books. Powieść została wydana w Polsce w roku 2005 przez Dom Wydawniczy „Rebis”[1].

Akcja Królowej niewolników rozgrywa się w tym samym uniwersum, co powieści Davida Webera o Honor Harrington. Powieść jest kontynuacją opowiadania Erica Flinta pt. Góral ze zbioru Nie tylko Honor. Wydarzenia książki dzieją się między powieściami Popioły zwycięstwa a Wojna Honor z cyklu o Honor Harrington i wprowadzają Równanie jako antagonistę serii.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Nowy rząd Manticore, pod przywództwem konserwatywnego lorda High Ridge, traktuje z wyższością i niechęcią innych członków Sojuszu, co przeszkadza jednemu z nich, Republice Erewhon. W nadziei załagodzenia sytuacji, królowa wysyła do Republiki grupę swoich reprezentantów, którym przewodzi agent wywiadu Anton Zilwickiego. Sytuacja na planecie jest złożona. Ambasada Republiki Haven, poprzez jej agentów Kevina Ushera i Victora Cachata, stara się przekonać Erewhon do zerwania sojuszu z Manticore. Niedawne morderstwo wysoko postawionego urzędnika powoduje zamęt wśród rządu. Liga Solarna, do której jeszcze przed kilkunastoma laty należał Erewhon, chce, aby Republika z powrotem do niego dołączyła. Były mąż matki jednej z członkiń delegacji planuje jej porwanie. Do tego w pobliżu znajduje się Verdant Vista, gdzie miliony niewolników pracują dzień i noc w niedopuszczalnych warunkach. Balet, organizacja walcząca o wyzwolenie niewolników, również działa na Erewhonie, próbując pozyskać siły do wyzwolenia planety[2].

Postaci[edytuj | edytuj kod]

 • Anton Zilwicki - były pracownik stoczni Manticore, obecnie agent wywiadu marynarki Gwiezdnego Królestwa. Po wydarzeniach Górala stał się znany w Gwiezdnym Królestwie jako ichni odpowiednik Jamesa Bonda, co sam uważa za utrudnienie w swojej pracy. Wnikliwy analityk. Z wyglądu jest niski, ale szeroki.
 • Victor Cachat - agent wywiadu Republiki Haven, za Ludowej Republiki agent Służby Bezpieczeństwa. Uzdolniony improwizator. Możliwe, że posiada jakąś formę osobowości dyssocjalnej, jednak opis w powieści nie daje pewności. Określa to „ciemną stroną” i stara się z tym walczyć. Opisywany jako drobny, blady i ciemnowłosy.
 • Jeremy X - były niewolnik Manpower, obecnie przywódca organizacji terrorystycznej Balet, walczącej o wyzwolenie niewolników. Został wyprodukowany jako część jeden z niewolników tworzonych masowo przez Manpower metodą klonowania i inżynierii genetycznej. Jego ulubioną bronią jest para pistoletów.
 • Thandi Palane - major Korpusu Marines Ligi Solarnej, przywódczyni oddziału Amazonek. Pochodzi z planety Ndebele, której założyciele prowadzili intensywny program tworzenia superżołnierzy. Obecnie przewodzi tajnemu oddziałowi sektora Maya Ligi Solarnej. Jest wyjątkowo wysoką, czarnoskórą kobietą o białych włosach.
 • Ruth Winton - adoptowana bratanica królowej Manticore, córka Judith Templeton[3]. Jako adoptowana, nie ma możliwości odziedziczenia tronu Królestwa, a jej traktowanie jako arystokratki nie podoba się części szlachty Manticore. Dołącza do delegacji na Erewhon jako przedstawicielka Królowej i z nadzieją na rozpoczęcie służby w wywiadzie Królestwa. Jest średniego wzrostu blondynką.
 • Berry Zilwicki - jedno z trojga dzieci Antona, adoptowane wraz z jej bratem Larsem po wydarzeniach Górala. Pochodzi z Chicago na Ziemi, gdzie przez długi czas żyła w kanałach. Obecnie dorasta, starając się zdecydować, co chce robić w życiu. Jest ciemnowłosą dziewczyną o śniadej skórze.
 • Luis Rozsak - major, dowódca sił zbrojnych Ligi Solarnej w sektorze Maya, części Ligi Solarnej najbliższej Erewhonowi. Wraz ze swoim przyjacielem, gubernatorem sektora, tworzy plan mający na celu zapewnienie stabilności i suwerenności sektora. Bezlitosny zabójca, ale też uzdolniony kucharz[2].

Miejsca[edytuj | edytuj kod]

 • Republika Erewhonu - państwo zajmujące jeden system planetarny, posiadające wormhole junction, bezpośrednie połączenie z kilkoma innymi planetami. Były członek Ligi Solarnej, odłączyło się od niej, przy przystać do Sojuszu i stawić czoła agresji Ludowej Republiki Haven. Sam Erewhon został skolonizowany przez rodziny gangsterskie uciekające z Ziemi, co jest znacznym elementem tożsamości narodowej mieszkańców republiki.
 • Verdant Vista - planeta w systemie Congo, nazywana też Congo lub Elysium. W całości jest własnością jednej z korporacji farmaceutycznych Mesy. Ma klimat deszczowo-równikowy, a rosnące na niej rośliny wytwarzają surowce używane w kilkunastu różnych lekach, których hodowla jest możliwa tylko na tej planecie. Przy ich eksploatacji na Verdant Vista pracują miliony niewolników.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Empik - Królowa Niewolników
 2. a b David Weber & Eric Flint, Królowa niewolników
 3. Głównej bohaterki opowiadania Ziemia Obiecana ze zbioru Światy Honor.