Nie tylko Honor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nie tylko Honor
Changer of Worlds
Autor David Weber, Eric Flint
Typ utworu Science fiction
Wydanie oryginalne
Miejsce wydania USA
Język angielski
Data wydania 1999
Wydawca Baen Books
Pierwsze wydanie polskie
Wydawca Dom Wydawniczy „Rebis”
Przekład Jarosław Kotarski

Nie tylko Honor - trzeci zbiór opowiadań, których akcja rozgrywa się w uniwersum science-fiction Honorverse. W przeciwieństwie do poprzednich tomów, z czterech opowiadań w Nie tylko Honor trzy zostały napisane przez autora cyklu, Davida Webera, a jedno przez innego autora. Zbiór, choć wydany w Stanach po antologii Światy Honor, został wydany w Polsce dwa lata wcześniej, w roku 2004[1].

Pani Midszypman Harrington[edytuj | edytuj kod]

Ms. Midshipwoman Harrington
Autor: David Weber
Pierwsze w wewnętrznej chronologii cyklu pojawienie się Honor Harrington. Tuż po ukończeniu szkoły oficerskiej na Manticore pani midszypman Harrington wraz ze swoim treecatem Nimitzem zostaje przydzielona na okręt HMS War Maiden, celem zdobywania doświadczenia. Na celownik bierze ją porucznik Santino, przyjaciel rodziny Young, którą Harrington obraziła[2]. Ucząc się i starając unikać Santino, Honor bierze udział w patrolu antypirackim w znanej z bezprawia Silesii. Gdy piraci atakują, War Maiden otrzymuje trafienie w mostek, wyłączając z akcji wszystkich oficerów poza Honor[3].

Postać kapitana Bachfischa, dowódcy War Maiden, pojawia się później w powieści Webera Wojna Honor.

Byle do zmroku[edytuj | edytuj kod]

Nightfall
Autor: David Weber
Akcja opowiadania dzieje się w czasie trwania powieści Popioły zwycięstwa. Ambitna admirał Ludowej Republiki Haven Esther McQueen planuje przewrót, który usunie Komitet, a ją samą wyniesie do władzy. Słysząc informację, że Komitet planuje ją usunąć, rozpoczyna wprowadzanie swojego planu w życie. Z pomocą lojalnych jej sił udaje jej się przejąć Octagon, siedzibę rządu, mordując przy tym niemal cały Komitet. Jedynym wyjątkiem jest szef Służby Bezpieczeństwa, Oscar Saint-Just. Gdy coraz więcej pracowników Octagonu przechodzi na stronę McQueen, do niego należy decyzja, co zrobić[4].

Góral[edytuj | edytuj kod]

From the Highland
Autor: Eric Flint
Akcja opowiadania dzieje się krótko po wydarzeniach Honor ponad wszystko. Na Ziemię, stolicę Ligi Solarnej, przybywa admirał Parnell, by zeznawać w sprawie obozu więziennego Hades. Chcąc uratować tyle, ile się da w tej sytuacji, Służba Bezpieczeństwa wynajmuje korporację Manpower z Mesy, by zorganizować prowokację i odciągnąć uwagę publiczną od Parnella. Helen Zilvicka, córka pracownika amerykańskiej ambasady, zostaje porwana przez Manpower, wspierane przez SB. Jej ojciec kontaktuje się z organizacją antyniewolniczą Balet, aby pomogli mu odbić córkę. Podczas gdy ona usiłuje uciec, a Balet, Manpower i Haven próbują ją odnaleźć, kilku agentów SB ma własne plany[5].

Opowiadanie służy jako prolog dla powieści Flinta i Webera Królowa niewolników i wprowadza wiele postaci z tej powieści, w tym Helen i Antona Zilvickich, Berry, Victora Cachat i Jeremy’ego X.

Zmieniająca światy[edytuj | edytuj kod]

Changer of Worlds
Autor: David Weber
Po latach pobytu w kosmosie treecaty Nimitz (Śmiejący się Jasno) i Samantha (Złocisty Głos) powracają na Sphinxa do rodzinnego klanu Nimitza. Podczas gdy on przedstawia klanowi swoją partnerkę, Samantha usiłuje przekonać klan, a poprzez niego całą rasę treecatów, że, na dobre i na złe, są związani z manticore'ańczykami i powinni rozpocząć kolonizację kosmosu wraz z ludźmi. Napotyka opór[6].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Empik - Nie tylko Honor
  2. Szczegóły tego wydarzenia zostały opisane w Placówce Basilisk Davida Webera
  3. David Weber, Pani Midszypman Harrington, w Nie tylko Honor
  4. David Weber, Byle do zmroku, w Nie tylko Honor
  5. Eric Flint, Góral, w Nie tylko Honor
  6. David Weber, Zmieniająca światy, w Nie tylko Honor