Przejdź do zawartości

Królik doświadczalny: Diabelski eksperyment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Królik doświadczalny: Diabelski eksperyment
Za ginipiggu: Akuma no jikken
Gatunek

horror, krótkometrażowy

Rok produkcji

1985

Kraj produkcji

Japonia

Język

japoński

Czas trwania

43 min

Reżyseria

Hideshi Hino

Scenariusz

Hideshi Hino

Główne role

Naoto Takenaka
Yumi Iori
Mio Takaki
Nezumi Imamura

Produkcja

Satoru Ogura

Kontynuacja

Królik doświadczalny 2: Kwiat ciała i krwi

Królik doświadczalny: Diabelski eksperyment (ang. Unabridged Agony, Guinea Pig lub Guinea Pig: Devil's Experiment, jap. ギニーピッグ 悪魔の実験) – japoński film gore w reżyserii Hideshi Hino z 1985 roku. Wzorowany na film snuff. Zapoczątkował sześcioczęściowy cykl filmów z serii Królik doświadczalny.

Film wzbudził wiele kontrowersji ze względu na niezwykle realistyczne ukazanie brutalnych scen (choć w przeciwieństwie do prawdziwych filmów snuff te tortury nie były prawdziwe)[1]. Do dziś uchodzi za klasyk kina japońskiego[2].

Diabelski eksperyment był na początku reklamowany jako prawdziwy snuff movie[3]. Są to filmy, w których rzeczywiście przed kamerą dochodzi do tortur i morderstw. W pierwszym wydaniu Diabelskiego eksperymentu specjalnie zrezygnowano z podania nazwisk twórców i aktorów występujących w filmie, by przekonać widza, że nakręcone sceny działy się naprawdę. Film został zakazany w Australii.

Opis fabuły

[edytuj | edytuj kod]

Grupa mężczyzn porywa kobietę, która od tego momentu będzie służyć im jako królik doświadczalny do sprawdzenia ludzkiej odporności na tortury fizyczne i psychiczne. Torturują ją na wiele różnych sposobów, od bicia aż do wkładania ostrego kawałka metalu podobnego do igły w jej oko[3], który przeszywa w poprzek siatkówkę. W każdej z części zapoznajemy się z sadystycznymi praktykami porywaczy, a także możemy obserwować reakcję ofiary na ból i poniżenie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. McRoy, Jay (2007). Nightmare Japan: Contemporary Japanese Horror Cinema. Rodopi. ISBN 978-9042023314.
  2. Konrad Wągrowski: Historia horroru azjatyckiego. stopklatka.pl. [dostęp 2009-01-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-08-17)].
  3. a b DVD Talk [online], dvdtalk.com [dostęp 2024-04-23] (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]