Krajobraz ze snem Jakuba (obraz Michaela Willmanna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krajobraz ze snem Jakuba
Ilustracja
Autor Michael Willmann
Data powstania ok. 1691
Medium olej na płótnie
Wymiary 87 × 106 cm
Miejsce przechowywania
Lokalizacja Gemäldegalerie

Krajobraz ze snem Jakuba – obraz Michaela Willmanna namalowany ok. 1691 r., pochodzący z klasztoru Cystersów w Lubiążu, obecnie w zbiorach Gemäldegalerie w Berlinie, jako depozyt eksponowany w Städtische Kunstsammlungen w rokokowym Schaezlerpalais w Augsburgu.[1]

Jeden z trzech zachowanych obrazów pejzażowych z tzw. cyklu refektarzowego obejmującego jedenaście płócien namalowanych na zlecenie opata Balthasara Nitsche (1692–1696), który pierwotnie znajdował się w reprezentacyjnej letniej jadalni Pałacu Opata w Lubiążu. Powstał prawdopodobnie jako ostatni i uważany jest za najlepszy z całej serii.[2] Na tle pagórkowatego krajobrazu z bujną roślinnością oraz fragmentami antycznych budowli na pierwszym planie ukazana została scena biblijna snu Jakuba o sięgającej nieba drabinie (Księga Rodzaju 28.10-22). Wchodzą i schodzą po niej zwiewne, roztańczone, świetliste anioły, które symbolizują wzloty i upadki człowieka. Obok śpiącego pod drzewem Jakuba ubranego w czarno-czerwony strój leży laska i czuwa śpiący pies.

Pod względem kompozycyjnym obraz wzorowany jest na grafice Johanna Wilhelma Baura o tej samej tematyce, z nieco rozbudowanym przedstawieniem leśnego krajobrazu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Gemäldegalerie Berlin. Gesamtverzeichnis, red. R. Grosshans, Berlin 1996, s. 131.
  2. M. Kuhnke, Cudza własność, czyli „Krajobraz ze snem Jakuba” Michaela Willmanna, „Cenne, Bezcenne, Utracone” 2000, nr 6, s. 9.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Maja Komorowska, Jak odbieram Willmanna dziś? Co czuję? Co myślę? [w:] Willmann. Opus magnum, pod red. Piotra Oszczanowskiego, Wrocław 2019, s. 64-65.
  • Andrzej Kozieł, Michael Willmann i jego malarska pracownia, Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, 2013, s. 191-194.
  • Andrzej Kozieł, Michael Willmann (1630-1706) - śląski mistrz malarstwa barokowego, Wrocław: Via Nova, 2019, s. 94.
  • Ewa Kuryluk, Drabina Jakubowa, czyli ratunkowa. [w:] Willmann. Opus magnum, pod red. Piotra Oszczanowskiego, Wrocław 2019, s. 73-75.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]