Krisztina Morvai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krisztina Morvai
Morvai Krisztina.jpg
Data i miejsce urodzenia 22 czerwca 1963
Budapeszt
Przynależność polityczna Jobbik

Krisztina Morvai (ur. 22 czerwca 1963 w Budapeszcie) – węgierska prawniczka, feministka[1] i polityk, obrończyni praw człowieka, w tym praw kobiet, posłanka do Parlamentu Europejskiego VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po ukończeniu szkoły średniej ELTE Apáczai Csere János w Budapeszcie studiowała prawo na Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa w tym samym mieście. Uzyskała kwalifikacje sędziowskie, jednak ostatecznie wybrała karierę akademicką. Naukę kontynuowała w King's College London, gdzie została doktorem nauk prawnych. W latach 1993–1994 prowadziła wykłady z prawa na University of Wisconsin-Madison, później pracowała dla Europejskiej Komisji Praw Człowieka. Od 2003 do 2006 działała w Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie zajmowała się walką z dyskryminacją kobiet oraz obroną praw kobiet palestyńskich, co wzbudziło protesty rządu Izraela. Rezultatem zdobytych w ONZ doświadczeń było opublikowanie pracy Terror w rodzinie (węg. Terror a családban) poświęconej przemocy domowej na Węgrzech.

W 2006 nie uzyskała kolejnej nominacji rządu węgierskiego do zasiadania w Komitecie ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet ONZ i wróciła do kraju. Była zatrudniona jako docent prawa karnego w Uniwersytecie im. Loránda Eötvösa[2], gdzie zajęła się m.in. prawem karnym, kwestią przerywania ciąży, prawami ofiar oraz osób zarażonych HIV, wykorzystywaniem seksualnym dzieci, prostytucją, dyskryminacją płciową oraz przemocą domową. Została uhonorowana nagrodą Czerwonego Krzyża im. Freddiego Mercurego za promocję wiedzy o zagrożeniu AIDS.

Znana z ostrego języka i kontrowersyjnych wypowiedzi. W 2008 radziła "liberalno-bolszewickim syjonistom" przemyśleć sobie "dokąd uciekną i gdzie się schowają"[3], a rok później również "zabawić się swoimi małymi obrzezanymi (...)" zamiast szkalować jej osobę[4]. W 2006 określiła swoją konkurentkę do zasiadania w Komisji ONZ, Andreę Petõ, jako "znaną syjonistyczną aktywistkę" i uznała jej nominację przez rząd Ferenca Gyurcsánya za spowodowaną naciskami władz Izraela[5]. Udziela wywiadów za kaucją w wysokości 1000 euro, która ma służyć jako środek w ewentualnych procesach sądowych.

W 2006 związała się z Ruchem na rzecz Lepszych Węgier (Jobbik), choć formalnie nie wstąpiła partii. Pojawiała się jednak na demonstracjach nacjonalistycznej Gwardii Węgierskiej[2]. W wyborach w 2009 została wybrana na posłankę do Parlamentu Europejskiego VII kadencji z 1. miejsca tego ugrupowania. W PE pozostała niezrzeszona, zasiadła w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi[6]. W 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję, ponownie otwierając listę wyborczą Jobbiku.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Jej mężem jest György Baló, dziennikarz telewizyjny żydowskiego pochodzenia. Mają trójkę dzieci.

Przypisy

  1. Feminine face of Hungary's far-Right Jobbik movement seeks MEP's seat (ang.). telegraph.co.uk, 24 maja 2009. [dostęp 16 września 2014].
  2. a b Sugarka Sielaff: Schatten über Budapest (niem.). tagesspiegel.de, 2 listopada 2008. [dostęp 19 września 2010].
  3. Der Marsch auf Budapest (niem.). jungle-world.com, 26 marca 2009. [dostęp 19 września 2010].
  4. Outrage over obscene anti-Semitic Internet post by Morvai (ang.). politics.hu, 5 czerwca 2009. [dostęp 19 września 2010].
  5. Hungarian scandal at the United Nations. Morvai v Peto (ang.). hgv.hu, 7 sierpnia 2006. [dostęp 19 września 2010].
  6. Profil na stronie Parlamentu Europejskiego. [dostęp 19 września 2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]