Krogulec (Góry Izerskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Krogulec
Ilustracja
Krogulec
Państwo  Polska
Pasmo Sudety,
Góry Izerskie,
Wysoki Grzbiet
Wysokość 1001 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Krogulec
Krogulec
Ziemia50°49′26,87″N 15°24′11,27″E/50,824131 15,403131
Ten artykuł dotyczy szczytu w Górach Izerskich. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.

Krogulec (niem. Theisensteine) – szczyt wysokości 1001 m n.p.m., w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Górach Izerskich, w Grzbiecie Wysokim.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w Sudetach Zachodnich, w środkowo-wschodniej części Gór Izerskich, w południowej części bocznego ramienia Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, na południowy zachód od Rozdroża pod Cichą Równią, około 2,7 km na północny zachód od Jakuszyc.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie w kształcie rozległego masywu ze słabo zaznaczoną kulminacją szczytową, w całości zalesione świerkowym lasem. Szczyt zwieńczony jest grupą skalną o tej samej nazwie, na zachodnim zboczu poniżej szczytu stoi grupka skalna Pelikan. Zbocze północne łagodnie opada w kierunku Rozdroża pod Cichą Równią, a południowe w kierunku Przełęczy Szklarskiej. Zbocze wschodnie jest prawie poziome, zachodnie zbocze minimalnie opada do skałek Pelikan a od poziomu 970 m n.p.m. gwałtownie opada w kierunku doliny Izery. Na wschód od wzniesienia wznosi się odosobnione wzniesienie Cicha Równia, o tej samej wysokości, z którym dominują w południowej części bocznego pasma w Wysokim Grzbiecie. Na północno-zachodnim zboczu wzniesienia położone są źródła dopływów Izery.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

cały masyw znajduje się w obrębie granitoidowego masywu karkonoskiego powstałego w karbonie. Wzniesienie zbudowane jest z granitów porfirowatych.

Inne[edytuj | edytuj kod]

  • Około 3,2 km na północny wschód od szczytu wznosi się Wysoka Kopa najwyższe wzniesienie Gór Izerskich.
  • Szczyty często pokrywają chmury i mgły.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez szczyt nie prowadzą szlaki turystyczne, szlak przechodzi południowym zboczem około 0,8 km od szczytu:

  • szlak turystyczny czerwony czerwony – czerwony szlak im. M. Orłowicza ze Świeradowa-Zdroju.
  • Wzniesienie położone jest w trójkącie, którego ramiona tworzą trasy: Szklarska Droga (Stara Droga Celna) – od północnego zachodu, Górny Dukt Końskiej Jamy szlak zielony – od północnego wschodu i szlak czerwony przez Samolot – od południa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]