Krucza Skała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krucza Skała
Ilustracja
widok na Kruczą Skałę z Kruczej Doliny
Państwo

 Polska

Położenie

Lubawka (DS)

Pasmo

Sudety
Góry Kamienne
Góry Krucze

Wysokość

681 m n.p.m.

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry nieco na lewo znajduje się czarny trójkącik z opisem „Krucza Skała”
Ziemia50°41′13,58″N 16°00′47,89″E/50,687106 16,013303
Skocznia narciarska na stoku Kruczej Skały

Krucza Skała (681 m n.p.m., niem. Rabenstein) – wzniesienie w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w środkowej części pasma Gór Kruczych.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie położone jest w środkowo-zachodniej części Gór Kruczych, na południowy wschód od centrum miejscowości Lubawka.

Fizjografia[edytuj | edytuj kod]

Wzniesienie o nieregularnym kształcie wyraźnie górujące od północno-wschodniej strony nad Kruczą Doliną. Wznosi się w niewielkiej odległości na południe od wzniesienia Święta Góra, jako niższa kulminacja w południowej części Gór Kruczych. Wzniesienie zwieńcza ramię odchodzące od głównego grzbietu w kierunku północnym. Wzniesienie ma nieregularny kształt, o stromo opadającym wschodnim i północnym zboczu, w które wcinają się małe dolinki. Południowo-wschodnie zbocze jest wydłużone i prawie poziome, które łagodnie przechodzi w zbocze wzniesienia Starzec. Południowo-zachodnie zbocze tworzy ponad 30-to metrowe urwisko skalne z ciekawą formą intruzji porfirowych, wciśniętych w skały osadowe ze środkowego permu. Położenie góry na północno-zachodnim skraju części południowej Gór Kruczych, po południowej stronie Świętej góry oraz kształt czynią górę rozpoznawalną w terenie.

Budowa geologiczna[edytuj | edytuj kod]

Góra zbudowana z odpornych dolnopermskich skał wulkanicznych, głównie z trachybazaltów i trachyandezytów, oraz skał kwaśnych - ryolitów i brekcji ryolitowwych w otoczeniu skał osadowych czerwonego spągowca. Wszystkie te utwory należą do zachodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Roślinność[edytuj | edytuj kod]

Cały szczyt i zbocza porasta rozległy las świerkowy regla dolnego, z domieszką innych gatunków drzew liściastych. Na północno-wschodnim zboczu góry ulokowana jest skocznia narciarska, a niedaleko niej opuszczona kapliczka, stanowiąca część Kalwarii, która w przeszłości wybudowana była na północnym zboczu.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczytową partią Kruczej Skały prowadzą szlaki turystyczne:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]