Krustpils

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krustpils
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Miejscowość Jēkabpils
Rozpoczęcie budowy 1237
Położenie na mapie Łotwy
Mapa konturowa Łotwy, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Krustpils”
Ziemia56°30′42″N 25°51′32″E/56,511667 25,858889
Strona internetowa
Herb Krustpils

Krustpils (łatg. Krystapiļs; niem. Kreutzburg; pol. hist. Kryżborg, także Kryżbork) – średniowieczny zamek nad prawym brzegiem rzeki Dźwiny w dawnych Inflantach na Łotwie, wokół którego wyrosło miasto. Obecnie dzielnica miasta Jēkabpils.

Znajduje się tu stacja kolejowa Krustpils, węzeł linii Ryga - Dyneburg i Jełgawa - Rzeżyca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w 1237 przez zakon kawalerów mieczowych; powstałą wokół zamku miejscowość o tej samej nazwie wspomina się po raz pierwszy w 1511. Tutaj w roku 1626 Aleksander Gosiewski wsparty przez hetmana wielkiego litewskiego Lwa Sapiehę zmusił generała szwedzkiego Horna i króla Gustawa Adolfa do cofnięcia się do zamku Dahlen, który wkrótce potem wojska polskie opanowały.

5 sierpnia 1704 doszło do innej bitwy. Wojska litewsko-szwedzkie (7 tys. żołnierzy) pobiły w niej wojska litewsko-rosyjskie (Krzysztof Zawisza, który brał udział w tej bitwie po stronie szwedzkiej pisał o 18 tys., lecz jest to liczba zawyżona). Litwini sprzymierzeni z Rosjanami przepędzili żołnierzy szwedzkich (prawe skrzydło wojsk szwedzko-litewskich) z pola, a Litwini sprzymierzeni ze Szwedami przepędzili Rosjan (prawe skrzydło wojsk rosyjsko-litewskich). Ostatecznie wygrała strona szwedzko-litewska.

W 1920 miasteczko uzyskało prawa miejskie i swój herb (mury miejskie z krzyżem). Po wybudowaniu w 1962 mostu przez Dźwinę włączone w granice pobliskiego miasta Jēkabpils jako jego prawobrzeżne przedmieście.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]