Krustpils

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Krustpils
Ilustracja
Państwo  Łotwa
Miejscowość Jēkabpils
Rozpoczęcie budowy 1237
Położenie na mapie Łotwy
Mapa lokalizacyjna Łotwy
Krustpils
Krustpils
Ziemia56°30′42″N 25°51′32″E/56,511667 25,858889
Strona internetowa
Herb Krustpils

Krustpils (łatg. Krystapiļs; niem. Kreutzburg; pol. hist. Kryżborg, także Kryżbork) – średniowieczny zamek nad prawym brzegiem rzeki Dźwiny w dawnych Inflantach na Łotwie, wokół którego wyrosło miasto. Obecnie dzielnica miasta Jēkabpils.

Znajduje się tu stacja kolejowa Krustpils, węzeł linii Ryga - Dyneburg i Jełgawa - Rzeżyca.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Zbudowany w 1237 przez zakon kawalerów mieczowych; powstałą wokół zamku miejscowość o tej samej nazwie wspomina się po raz pierwszy w 1511. Tutaj w roku 1626 Aleksander Gosiewski wsparty przez hetmana wielkiego litewskiego Lwa Sapiehę zmusił generała szwedzkiego Horna i króla Gustawa Adolfa do cofnięcia się do zamku Dahlen, który wkrótce potem wojska polskie opanowały.

5 sierpnia 1704 doszło do innej bitwy. Wojska litewsko-szwedzkie (7 tys. żołnierzy) pobiły w niej wojska litewsko-rosyjskie (Krzysztof Zawisza, który brał udział w tej bitwie po stronie szwedzkiej pisał o 18 tys., lecz jest to liczba zawyżona). Litwini sprzymierzeni z Rosjanami przepędzili żołnierzy szwedzkich (prawe skrzydło wojsk szwedzko-litewskich) z pola, a Litwini sprzymierzeni ze Szwedami przepędzili Rosjan (prawe skrzydło wojsk rosyjsko-litewskich). Ostatecznie wygrała strona szwedzko-litewska.

W 1920 miasteczko uzyskało prawa miejskie i swój herb (mury miejskie z krzyżem). Po wybudowaniu w 1962 mostu przez Dźwinę włączone w granice pobliskiego miasta Jēkabpils jako jego prawobrzeżne przedmieście.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]