Kryptomonady

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy typu wiciowców. Zobacz też: kryptofity – forma życiowa roślin lądowych.
Kryptomonady
Rhodomonas salina CCMP 322.jpg
Rhodomonas salina
Systematyka
Domena eukarionty
Supergrupa Chromalveolata
Typ kryptomonady
Nazwa systematyczna
Cryptophyta
Pascher, 1914
Synonimy
kryptomonadowe, kryptofity, Cryptista, Cryptomonadea, Cryptophyceae

Kryptomonady, kryptomonadowe, kryptofity (Cryptophyta, Cryptista, Cryptomonadea, Cryptophyceae) – glony zaliczane niegdyś do gromady tobołków, jedna z grup wiciowców. Większość kryptomonad to organizmy jednokomórkowe, choć czasami można spotkać je w postaci palmelloidalnych kolonii.

Komórki płaskie, z dwiema wiciami. Okryte peryplastem. Po stronie brzusznej zagłębienie zwane gardzielą. Na wiciach mastygonemy. Chromatofory od brązowych, przez czerwonobrunatne do niebieskozielonych, otoczone czterema błonami, między którymi znajduje się nukleomorf. Barwniki fotosyntetyczne to chlorofile a i c oraz fikobiliny. Produktem fotosyntezy jest skrobia. Rozmnażanie przez podział komórki, płciowe rzadko obserwowane. Oprócz form autotroficznych także formy heterotroficzne, bezbarwne.

Występują w różnych typach wód, głównie jako składnik fitoplanktonu.

Dodatkowe błony oraz obecność nukleomorfu w chloroplastach świadczą o tym, że powstały one na drodze wtórnej endosymbiozy, gdy przodek kryptomonad (a być może wszystkich Chromalveolata) wchłonął pierwotną komórkę krasnorostu.

Wikispecies-logo.svg