Ksienija Sobczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ksenia Sobczak)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ksienija Sobczak (2010)

Ksienija Anatoljewna Sobczak (ros. Ксе́ния Анато́льевна Собча́к, ur. 5 listopada 1981 w Petersburgu, ówczesnym Leningradzie) – rosyjska prezenterka telewizyjna, dziennikarka, celebrytka, córka znanego rosyjskiego polityka Anatolija Sobczaka, mera Sankt Petersburga (1991-1996), pochodzenia polsko-czeskiego.

Życiorys[edytuj]

W dzieciństwie uczęszczała do szkoły baletowej przy Teatrze Maryjskim oraz szkoły artystycznej przy Ermitażu. W 1998 przeniosła się z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Hercena na wydział stosunków międzynarodowych na Petersburskim Uniwersytecie Państwowym. W 2001 wyjechała do Moskwy, gdzie otrzymała licencjat ze stosunków międzynarodowych na Moskiewskim Państwowym Instytucie Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), a od 2002 studiowała tamże politologię.

Prowadziła i prowadzi szereg audycji telewizyjnych w kilku rosyjskich stacjach, w szczególności na Pierwym kanale, TNT i Muz-TV. Szeroko znana w Rosji z prowadzenia programu typu reality show pt. Dom-2. Wystąpiła w wielu rosyjskich filmach, m.in. pt. Złodzieje i prostytutki z 2004, który został oparty na historii z jej dzieciństwa[1]. Jest także znana jako projektantka mody oraz dziennikarka radiowa i prasowa. Prowadzone przez nią (razem z Ksienią Sokołową) wywiady z osobami publicznymi ukazują się m.in. w rosyjskiej edycji czasopisma GQ. Dzięki swojej popularności, a także pozycji swojego nieżyjącego już ojca, Sobczak posiada kontakty towarzyskie w znacznej części rosyjskiej elity polityczno-finansowej.

Sobczak wydała kilka książek poświęconych modzie i życiu rosyjskiej elity (w szczególności Стильные штучки Ксении Собчак, 2007; Как выйти замуж за олигарха, 2007 z Oksaną Robski; Маски, блески, бигуди. Азбука красоты, 2008; oraz Замуж за миллионера, или Брак высшего сорта, 2009 z Oksaną Robski).

W mediach zachodnich określana często jako „rosyjska Paris Hilton[2]. Wśród licznych głośnych historii z udziałem Sobczak wymienić można incydent z 28 grudnia 2008, gdy udało jej się, dzięki posiadanym znajomościom, wymusić na liniach lotniczych Aerofłot wymianę załogi w samolocie mającym lecieć do Nowego Jorku, bowiem kapitan zapowiadając rejs, wywołał u pasażerów wrażenie osoby pijanej, jednak protesty na pokładzie zadziałały dopiero, gdy Sobczak zadzwoniła do swoich wysoko postawionych znajomych[3].

Przypisy

  1. IMDb Biography for Kseniya Sobchak (ang.)
  2. The New York Times Anne Barnard Raucous Russian Tabloids Thrive, 27 July 2008 (ang.)
  3. Telegraph.co.uk. Adrian Blomfield Aeroflot says drunk pilot – no big deal, 3 February 2009 (ang.)

Linki zewnętrzne[edytuj]