Kuc Pottok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kuce Pottok
Pottoki wyhodowane przez Towarzystwo ZAPE

Kuc Pottok (kuc baskijski lub pottok, ang. Pottok lub Pottoka, bask. pottoka) – kuc żyjący w stanie dzikim w Pirenejach, regionie częściowo należącym do Francji, a częściowo do Hiszpanii. Pottok jest baskijskim słowem, oznaczającym małego konia. Dzieli się na trzy odmiany: standard, podwójny i srokaty. Posłuszny, a równocześnie energiczny, niezawodny i nadzwyczajnie mocny Pottok świetnie nadaje się jako kuc wierzchowy dla dzieci.

Księgę stadną dla tej rasy założono w roku 1970, dzieląc kuce na trzy sekcje. Sekcja A to pottoki czystej krwi, umaszczone ciemno i jednolicie, nieprzekraczające 130 cm wzrostu. W sekcji B znajdują się kuce czystej krwi, bez ograniczeń dotyczących maści. Ich wzrost nie może przekraczać 140 centymetrów. Sekcja C natomiast to krzyżówki z kucami walijskimi i arabami, posiadające co najmniej 50 % krwi pottoków i nie wyższe niż 147 cm.

Budowa, pokrój, eksterier[edytuj | edytuj kod]

Głowa średniej wielkości, o przeważnie prostym profilu. Szyja krótka, łopatki strome, a kłąb wydatny. Klatka piersiowa obszerna, a zad zaokrąglony. Kończyny mocne i suche, o prawidłowej postawie z małymi, ale wytrzymałymi kopytami.

Ogólne dane[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]


Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]