Kurier Wielkopolski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kurier Wielkopolski
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Polska

Adres

Poznań, Wyspiańskiego 10

Wydawca

Spółdzielnia Wydawnicza "Prasa Demokratyczna - Nowa Epoka"

Organ prasowy

Stronnictwa Demokratycznego

Tematyka

społeczno-polityczna

Pierwszy numer

3 lipca 1946

Ostatni numer

31 października 1950

Redaktor naczelny

Bolesław Nencki

Średni nakład

między 10 a 20 tys. egz.

Liczba stron

6 (8)

OCLC

1036677018

Kurier Wielkopolski[1] – polski dziennik wydawany w latach 1946–1950 na terenie Wielkopolski, organ Stronnictwa Demokratycznego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Gazeta powstała z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Stronnictwa Demokratycznego Jana Sobaszka. Pierwszy egzemplarz pisma ukazał się w trzy dni po referendum ludowym 3 lipca 1946. Gazeta była wydawana kolejno przez: Wielkopolską Spółdzielnię Wydawniczą "Kurier", Spółdzielnię Wydawniczą "Kurier" oraz Spółdzielnię Wydawniczą "Prasa Demokratyczna – Nowa Epoka" (od 1949). Na jej utrzymanie środki asygnował Centralny Komitet SD, pismo utrzymywało się również ze składek. Gazeta była drukowana w poznańskiej drukarni św. Wojciecha, następnie w drukarni w Kościanie i ponownie w drukarni św. Wojciecha.

Pismo ukazywało się jako dziennik (z wyjątkiem poniedziałków) do końca października 1950, następnie zostało przekształcono w mutację "Kuriera Codziennego". Gazeta liczyła 6 stron (w wydaniu niedzielnym: 8) i miała dwie mutacje: gnieźnieńską (do 1949) i ostrowską. Maksymalny nakład na jaki zezwoliły władze wynosił 30 tys., w praktyce był on dwa–trzy razy niższy.

Funkcję redaktorów naczelnych pełnili kolejno: Albin Wietrzykowski, Oktawian Misiurewicz, Bohdan Danielewski, Jan Cieślak oraz Bolesław Nencki.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Od 21 stycznia 1949 podtytuł: Pismo Wojewódzkiego Komitetu SD w Poznaniu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jerzy Centkowski, Prasa SD w Polsce Ludowej: 1945-1973, Wydawnictwo "Epoka", Warszawa 1976