Kuros z Sunion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kuros z Sunion
Ilustracja
Autor nieznany
Czas powstania ok. 600 p.n.e.
Technika marmur
Wysokość 3,05 m
Miejsce
przechowywania
Narodowe Muzeum Archeologiczne w Atenach

Kuros z Sunionmarmurowa attycka rzeźba przedstawiająca nagiego młodzieńca (kuros) datowana na ok. 600 p.n.e., znajdująca się obecnie w zbiorach Narodowego Muzeum Archeologicznego w Atenach[1][2].

Kuros z Sunion ma 3,05 m wysokości, umieszczony jest na prostokątnym cokole o wymiarach 0,98×0,80 m[1]. Został odkopany w 1906 roku przed świątynią Posejdona na przylądku Sunion. Rzeźba zachowała się z poważnymi ubytkami, zaginęły cała lewa noga i prawa powyżej kolana (zostały one odtworzone podczas renowacji), a także lewa ręka poniżej ramienia. Lewa strona twarzy i fragment prawej ręki są uszkodzone[2]. Wyraźne ślady erozji na powierzchni posągu świadczą, że przez długi czas stał on na wolnym powietrzu[2].

Rzeźba przedstawia klasycznego kurosa, wykonanego z zachowaniem zasady frontalności. Młodzieniec stoi z lewą nogą lekko wysuniętą do przodu, z rękami opuszczonymi wzdłuż ciała i zaciśniętymi w pięści dłońmi opartymi na udach. Długie włosy z lokami opadają na plecy, na czole związane są przepaską. Oczy postaci są duże, podbródek wyraźnie zaznaczony[3]. Widoczne są pewne innowacje stylistyczne w stosunku do typowych kurosów z tego okresu: staranny modelunek mięśni brzucha i pleców oraz brak archaicznego uśmiechu na twarzy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sounion kouros (ang.). odysseus.culture.gr. [dostęp 2016-01-18].
  2. a b c Nikolaos Kaltsas: Sculpture in the National Archaeological Museum, Athens. Athens: Kapon Editions, 2002, s. 39. ISBN 0-89236-686-9.
  3. a b Alfred Twardecki: Mały słownik sztuki starożytnej Grecji i Rzymu. Warszawa: Unia wydawnicza Verum, 1998. ISBN 83-85921-75-3.