Kurza Stopka na Wawelu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kurza Stopka na Wawelu
Ilustracja
Państwo  Polska
Miejscowość Kraków
Typ budynku wieża
Styl architektoniczny gotyk
Ukończenie budowy ok. 1350
Ważniejsze przebudowy 1380-1400
Położenie na mapie Starego Miasta w Krakowie
Mapa konturowa Starego Miasta w Krakowie, na dole znajduje się ikonka wieży z opisem „Kurza Stopka na Wawelu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się ikonka wieży z opisem „Kurza Stopka na Wawelu”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka wieży z opisem „Kurza Stopka na Wawelu”
Położenie na mapie Krakowa
Mapa konturowa Krakowa, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka wieży z opisem „Kurza Stopka na Wawelu”
Ziemia50°03′17,63″N 19°56′14,20″E/50,054897 19,937278
Kurza Stopka na mapie Wawelu.

Kurza Stopka, zw. także Kurzą Nogą – wieża – belwederek, stanowiąca podporę wschodniego skrzydła Zamku Królewskiego na Wawelu. Zbudowana została w dolnej części około połowy XIV wieku, natomiast ciosowa okładzina z wapienia jurajskiego i wnętrze Sali Kazimierzowskiej pochodzi z końca XIV wieku. Trzy tarcze herbowe z Orłem, Pogonią i podwójnym Krzyżem Jagiellońskim pochodzą z XV wieku.

Do dzisiaj przetrwały w dobrym stanie pomieszczenia dwóch dolnych kondygnacji, natomiast wysoka sala na trzeciej kondygnacji została w XVI w. podzielona na dwa poziomy użytkowe i z elementów jej średniowiecznej architektury zachowała się tylko dolna część wielobocznego centralnie usytuowanego filara, wspierającego sklepienie, z którego pozostały jedynie nasady żeber w dwunastu punktach podparcia. Najniższa kondygnacja Kurzej Nogi, jest częściowo zagłębiona i pełni funkcję skarbca. Powyżej znajduje się Sala Kazimierzowska wytwornie dekorowana i nakryta dekoracyjnymi sklepieniami na centralnie umieszczonych podporach, datowana jest albo na ostatnie lata panowania Kazimierza Wielkiego albo na czas samodzielnych rządów Jadwigi, a później sprawowanych wspólnie z małżonkiem, królem Władysławem Jagiełłą, czyli ostatnią ćwierć XIV w.[1]

Obecny kształt Kurzej Stopki prawdopodobnie pochodzi z okresu panowania Władysława Jagiełły. W XVI wieku wstawiono nowe obramienia okienne. W 1595 roku spłonął dach, jednak pokój króla w górnej części pozostał nienaruszony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Kuczman, Wzgórze Wawelskie: Przewodnik; Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu, Ministerstwo Kultury i Sztuki, Zarząd Muzeów i Ochrony Zabytków, Kraków 1988, wyd. drugie.
  • Antoni Franaszek, Budowle gotyckie zamku królewskiego na Wawelu na tle dziejów w czasach nowożytnych, seria: Biblioteka Wawelska, Wyd: Zamek Królewski na Wawelu, Kraków 1989
  • Studia Waweliana