Kwadrygat

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RSC 0024.17.jpg

Kwadrygat (łac. quadrigatus) – pierwsza rzymska moneta srebrna z czasów republiki emitowana w III wieku p.n.e.

Kwadrygat był monetą średniej wielkości (ok. 23 mm) o wadze 6,82 g (6 skrupułów[1]). Nazwa pochodzi od przedstawionej na rewersie kwadrygi powożonej przez Jupitera lub (później) przez Wiktorię, z towarzyszącym temu wyobrażeniu napisem ROMA. Na stronie licowej (awersie) nosił charakterystyczny wizerunek boga Janusa (Janus bifrons – „dwuobliczny”) ; obecnie uważa się, iż jest to wyobrażenie młodych Dioskurów (Kastora i Polluksa)[2]. Wagą odpowiadał didrachmie używanej w miastach południowej Italii. Dlatego przypuszcza się, że wprowadzono go specjalnie dla handlu południowoitalskiego. Jego połowę stanowił wprowadzony nieco później wiktoriat równy drachmie.

Według aktualnej wiedzy bity był dość krótko, w latach ok. 241-235 p.n.e.[3] i należy w nim widzieć poprzednik standardowego denara republikańskiego.

Przypisy

  1. Scrupulum (l. mn. scripula) to najmniejsza jednostka wagowa równa 1,137 grama.
  2. Wg Michaela H. Crawforda, Roman Republican Coinage, Cambridge 1974, s. 715.
  3. W starszej literaturze wprowadzenie go do obiegu datowane najczęściej 268/269 p.n.e. (lub nawet ok. 286 roku p.n.e.), a zakończenie emisji – pod koniec II wojny punickiej (202/201 r. p.n.e.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Helmut Kahnt, Das grosse Münzlexikon von A bis Z. Regenstauf 2005
  • Andrzej Kunisz, Numizmatyka rzymska [w] Vademecum historyka starożytnej Grecji i Rzymu, t. I. Warszawa 1982