Kwestia homerowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Kwestia homerowa lub homerycka - spór, dotyczący kwestii, czy Iliada i Odyseja są autorstwa Homera.

Problem ten rozpatrywany był już w starożytności. Początkowo za autora uznawano Homera, jednak w V w. p.n.e. Herodot był nieufnie usposobiony do tej tezy. Wątpliwości pogłębiły się w IV w. p.n.e., kiedy wykazano wiele sprzeczności, mających dowodzić, iż autorem tych tekstów nie może być jeden poeta. Problem ten odżył w XVIII w. i jest aktualny do dziś.

W wyniku tych sporów powstały 3 tezy, grupujące badaczy o różnych poglądach na kwestię homerycką. Pierwsza grupa to separatyści (łac. separo - oddzielać), którzy popierają pogląd uczonych aleksandryjskich z III w. p.n.e. twierdzących, że Homer był autorem tylko Iliady. W czasach nowożytnych wykształciła się grupa pluralistów (łac. pluralis - mnogi) twierdząca, że autorami są wędrowni śpiewacy (aojdowie), których pieśni zostały zebrane przez jakąś grupę ludzi (gł. za czasów Pizystrata). Trzecia grupa to unitaryści (łac. unus - jeden), uznający Homera za autora zarówno Iliady, jak i Odysei.

Kwestia homerycka dzieliła XIX-wiecznych filologów klasycznych. Zdecydowanym unitarystą był Kazimierz Feliks Kumaniecki.

Współcześnie większość badaczy reprezentuje stanowisko unitarystyczne.