Lúčanské jazierko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lúčanské jazierko – niewielkie jeziorko w końcowym stanie zaniku, znajdujące się na Płaskowyżu Górnego Wierchu (słow. Horný vrch) w Krasie Słowacko-Węgierskim na Słowacji. Powierzchnia (ok. 2000 r.): 0,17 ha.

Leży na wysokości 729 m n.p.m. w centralnej części płaskowyżu, w katastrze wsi Lúčka w powiecie Rożniawa, ok. 1,7 km na południe od centrum wsi. Powstało przez zatkanie niewielkiego ponoru usytuowanego w płytkim zagłębieniu terenu u północnych podnóży jednego z najwyższych punktów Górnego Wierchu – bezimiennego wzniesienia o wysokości 817 m n.p.m. Było zasilane niewielkim stokowym źródłem, usytuowanym ok. 40 m na północny zachód od jego brzegu, obecnie zanikającym.

Przez dziesiątki lat jeziorko było wodopojem dla bydła wypasanego na rozległych okolicznych pastwiskach. W ostatnich latach zarastało roślinnością wodną do tego stopnia, że w suche lata tafla wody praktycznie zanikała. Obecnie (2012 r.) na jego miejscu jest już tylko niewielkie mokradło.

Skrajem jeziorka biegnie czerwono znakowany szlak turystyczny, przecinający cały płaskowyż ze wschodu na zachód.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ďurček Jozef a kolektív: Slovenský kras. Turistický sprievodca ČSSR, č. 41, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1989, ​ISBN 80-7096-020-5​.
  • Slovenský kras. Domica. Turistická mapa 1:50 000, 3 wyd., wyd. VKÚ Harmanec 2007, ​ISBN 80-8042-413-6​.