Lamprista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Lamprista
Park, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Nadrodzina

Gelechioidea

Rodzina

Lecithoceridae

Podrodzina

Crocanthinae

Rodzaj

Lamprista

Typ nomenklatoryczny

Lamprista emmeli Park, 2013

Lampristarodzaj motyli z rodziny Lecithoceridae i podrodziny Crocanthinae. Występuje endemicznie w Papui-Nowej Gwinei. Obejmuje trzy opisane gatunki.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Motyle o rozpiętości skrzydeł od 15 do 17 mm[1].

Głowa zaopatrzona jest w czułki około 1,3 raza dłuższe niż przednie skrzydło oraz głaszczki wargowe o członie drugim długim, pogrubionym i silnie odgiętym, a członie trzecim smukłym i nie dłuższym od niego. Brak dymorfizmu płciowego w budowie głaszczków odróżnia ten rodzaj od pokrewnych Crocanthes i Pacificulla. Łuski na wierzchu głowy zwykle są brązowe z metalicznym fioletowawym połyskiem[1].

Łuski na wierzchu tułowia mogą być fioletowobrązowe lub żółtawobrązowe, przy czym w częściach grzbietowo-bocznych biegną paski z łusek jasnopomarańczowych. Skrzydło przednie jest wąsko wydłużone, w nasadowych 2/5–½ pomarańczowe do ciemnopomarańczowego, zaś w szczytowych 3/5–½ ciemnobrązowe do brązowawego z granatowym połyskiem metalicznym. Krawędź kostalna skrzydła przedniego zakrzywia się za ¾ długości, a krawędź wierzchołkowa ma skośny przebieg. W jego użyłkowaniu zaznacza się brak piątej gałęzi żyłki radialnej (R5) i drugiej gałęzi żyłki medialnej (M2), położenie pierwszej żyłki medialnej (M1) bliżej połączonych żyłek drugiej i trzeciej radialnej (R3+4) niż trzeciej żyłki medialnej (M3) oraz żyłka kubitalna (Cu) z trzema odgałęzieniami. Skrzydło tylne jest ciemne z domieszką barwy żółtobrązowej. Jego użyłkowanie odznacza się położeniem trzonka sektora radialnego (Rs) i pierwszej żyłki medialnej (M1) za środkiem długości, brakiem drugiej gałęzi żyłki medialnej (M2) oraz żyłką kubitalną (Cu) z trzema odgałęzieniami[1].

Odwłok ma pola kolców na tergitach od drugiego do siódmego. Samiec ma genitalia o wydłużonym unkusie z brzegiem doogonowym wklęśniętym i z ostrymi wierzchołkami po bokach oraz krótkim tegmenie z zaokrągloną krawędzią doogonową. Podobnie jak u Crocanthes nie występuje gnatos. Walwa ma szeroką podstawę i niesymetryczny, zwykle trójkątny z wyostrzonym szczytem kukulus. Sam edeagus jest o ⅓ krótszy od walwy, na szczycie zwykle rozdwojony i zaopatrzony w ciernie z zakrzywioną beleczką[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 2013 roku przez Park Kyuteka na łamach Zootaxa w publikacji współautorstwa Lee Sangmi. Nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego i oznacza „najjaśniejsza”[1].

Rodzaj obejmuje trzy opisane gatunki[1][2]:

W chwili opisu autorzy nie zaliczali rodzaju do żadnej z wyodrębnianych wówczas podrodzin, zwracając jedynie uwagę na jego bliskie pokrewieństwo z rodzajami Crocanthes i Pacificulla[1]. W 2015 roku Park wyróżnił dla tych rodzajów nową podrodzinę Crocanthinae[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Kyu-tek Park, Sangmi Lee. Lamprista gen. nov. of Lecithoceridae (Lepidoptera, Gelechioidea) from New Guinea, with descriptions of two new species. „Zootaxa”. 3646, s. 593-599, 2013. DOI: 10.11646/zootaxa.3646.5.9. 
  2. Park K.T.: The subfamily Crocanthinae (Lepidoptera, Lecithoceridae) of the world. Riga, Latvia: LAP Lambert Academic Publishing, 2017.
  3. Park KT.. A new subfamily Crocanthinae based on the genus Crocanthes Meyrick and its related genera, with a world catalog of the subfamily (Lepidoptera, Lecithoceridae). „Journal of Asia Pacific Biodiversity”. 8, s. 251–286, 2015.