Pacificulla

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pacificulla
Park, 2013
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

motyle

Podrząd

Glossata

Nadrodzina

Gelechioidea

Rodzina

Lecithoceridae

Podrodzina

Crocanthinae

Rodzaj

Pacificulla

Typ nomenklatoryczny

Pacificulla flaviagera Park, 2013

Pacificullarodzaj motyli z rodziny Lecithoceridae i podrodziny Crocanthinae. Występuje endemicznie na Nowej Gwinei.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Motyle o rozpiętości skrzydeł od 10 do 22 mm, przy czym u większości gatunków jest to około 2 cm[1]. Głowa zaopatrzona jest w długie czułki z kępkami białawych rzęsek. W budowie głaszczków wargowych zaznacza się mocny dymorfizm płciowy[1], co jest cechą wspólną z pokrewnym Crocanthes, ale odróżniającą od pokrewnej Lamprista[2]. U samca drugi ich człon jest zgrubiały, bardzo długi, ostro zakończony, a trzeci uwsteczniony lub całkiem zanikły. U samicy drugi ich człon jest smukły, a trzeci tak długi jak on lub od niego krótszy. Łuski na głowie i wierzchu tułowia zwykle są ciemnobrązowe lub pomarańczowobiałe[1]. Od Crocanthes i Lamprista rodzaj ten wyróżnia się podobnym ubarwieniem obu par skrzydeł – na tle z łusek barwy ciemnobrązowej do fioletowobrązowej występuje duża pomarańczowa do ciemnopomarańczowej łata lub przepaska w części środkowej. Użyłkowanie skrzydła przedniego odznacza się brakiem piątej żyłki radialnej (R5) i drugiej żyłki medialnej (M2) oraz zbliżeniem do siebie żyłek radialnej drugiej (R2) i połączonych radialnej trzeciej i czwartej (R3+4) lub posiadaniem przez nie wspólnego trzonka. Użyłkowanie skrzydła tylnego cechuje brak drugiej żyłki medialnej (M2). Odwłok ma zwykle ubarwienie pomarańczowe z czarniawymi kępkami na segmentach początkowych i ostatnim, czasem jest jednak z wierzchu szarobrunatny. Samiec ma genitalia o zazwyczaj wydłużonym unkusie, szerokim tegmenie, wydłużonej i gęsto oszczecinionej walwie oraz szerokim u podstawy i zwężonym ku szczytowi edeagusie, zaopatrzonym w szczeciniaste ciernie zajmujące nie więcej niż ⅓ jego długości[1]. Podobnie jak u Crocanthes i Lamprista nie występuje w aparacie kopulacyjnym samca gnatos[1][2].

Rozprzestrzenienie[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten jest endemitem Nowej Gwinei na północy krainy australijskiej. Znany jest zarówno z Papui-Nowej Gwinei, jak i indonezyjskiej Papui[1].

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj ten wprowadzony został w 2013 roku przez Park Kyuteka na łamach Zootaxa w publikacji współautorstwa Lee Sangmi. Nazwa rodzajowa nawiązuje do Pacyfiku[1].

Rodzaj obejmuje 15 opisanych gatunków[1][3]:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Kyu-tek Park, Sangmi Lee. Pacificulla gen. nov. of Lecithoceridae (Lepidoptera, Gelechioidea) from New Guinea, with descriptions of six new species. „Zootaxa”. 3599 (1), s. 67–77, 2013. DOI: 10.11646/zootaxa.3599.1.6. 
  2. a b Kyu-tek Park, Sangmi Lee. Lamprista gen. nov. of Lecithoceridae (Lepidoptera, Gelechioidea) from New Guinea, with descriptions of two new species. „Zootaxa”. 3646, s. 593-599, 2013. DOI: 10.11646/zootaxa.3646.5.9. 
  3. Kyu-Tek Park, David Lees, Sora Kim. Three new species of the genus Pacificulla Park, 2013 from Papua New Guinea and Papua (Indonesia), with a description of the female of Hannara buloloensis Park (Lecithoceridae, Crocanthinae). „Oriental Insects”. 54 (2), s. 1-12, 2019. DOI: 10.1080/00305316.2019.1621784.