Przejdź do zawartości

Laodika (siostra-żona Mitrytadesa IV)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Laodika (gr. Λαοδίκη, Laodíkē) – księżniczka pontyjska z dynastii Mitrydatydów i królowa Pontu poprzez małżeństwo ze swoim bratem Mitrydatesem IV.

Laodika była córką króla Pontu Mitrydatesa III i jego żony Laodiki[1]. Jej braćmi byli Mitrydates IV i Farnakes I[2], którzy panowali kolejno po śmierci ich ojca.

Jeszcze za życia rodziców Laodika została żoną swojego brata Mitrydatesa IV, który nosił w tym czasie tytuł następcy tronu. Sama Laodika jest znana z licznych posągów, monet i inskrypcji, ukazujących ją jako współwładczynię męża[3]. Małżonkowie najprawdopodobniej nie mieli dzieci.

Istniejące monety wybijane przez Laodike i te na których występuje razem z Mitrydatesem IV, ukazują ją jako panującą królową Pontu[4][5]. Sam układ postaci jest zapożyczonym z egipskich monet sposobem przedstawiania monarchów[1].

Na przykład moneta ukazująca skierowane w prawo postacie Mitrydatesa IV i Laodiki w stylizowanym, popiersiowym ujęciu na awersie i na rewersie należące do nich tytuły w języku greckim ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΜΙΘΡΑΔΑΤΟΥ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΛΑΟΔΙΚΗΣ ΦΙΛΑΔΕΛΦΩΝ co znaczy Król Mitrydates i królowa Laodika Filadefoi[6], przy czym przydomek Filadelfoi jest greckim rzeczownikiem w liczbie mnogiej często występującym w tytulaturach monarchów hellenistycznych i oznacza zarówno miłujący siostrę jak i miłująca brata. Na rewersie znajduje się przedstawienie dwójki czołowych bóstw greckiej religii: Zeusa i Hery w pozycji stojącej, którzy również byli jednocześnie rodzeństwem i małżeństwem. Hera w prawej ręce trzyma berło, podczas gdy Zeus trzyma w prawej ręce wieniec laurowy, a w lewej piorun[4]. Wybór wzoru i układu monety był charakterystyczny dla epoki hellenistycznej[6]. Z kolei monety wydawane przez samą Laodikę nosiły tytuł ΒΑΣΙΛΙΣΣΗΣ ΛΑΟΔΙΚΗΣ, co znaczy Królowa Laodike[7].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Callatay, The First Royal Coinage of Pontos (from Mithridates III to Mithridates V) str. 21
  2. McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus str. 90
  3. Getzel, Hellenistic settlements in Europe, the islands and Asia Minor str. 387
  4. a b Callatay, The First Royal Coinage of Pontos (from Mithridates III to Mithridates V) str. 15
  5. Gabelko, The Dynastic History of the Hellenistic Monarchies of Asia Minor According to Chorography of George Synkellos str. 9
  6. a b McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus str. 35
  7. McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus str. 36

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • M. Getzel, Hellenistic settlements in Europe, the islands and Asia Minor, Cohen University of California Press, 1995
  • B.C. McGing, The foreign policy of Mithridates VI Eupator, King of Pontus, BRILL, 1986
  • M. Getzel, Hellenistic settlements in Europe, the islands and Asia Minor, Cohen University of California Press, 1995