Le Clan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Le Clan
Gatunek dramat
Data premiery 16 czerwca 2004
Kraj produkcji Francja
Język francuski
Czas trwania 90 min
Reżyseria Gaël Morel
Scenariusz Christophe Honoré,
Gaël Morel
Główne role Nicolas Cazalé, Stéphane Rideau, Thomas Dumerchez, Salim Kéchiouche, Bruno Lochet, Vincent Martinez, Jackie Berroyer, Aure Atika
Muzyka Camille Rocailleux
Zdjęcia Jean-Max Bernard
Montaż Catherine Schwartz
Produkcja Philippe Jacquier, Bertrand Guerry
Dystrybucja TLA Releasing

Le Clan – dramat filmowy produkcji francuskiej z 2004 r. w reżyserii Gaëla Morela.

Pokaz przedpremierowy odbył się 15 maja 2005 r. na Cannes Film Market, zaś premiera miesiąc później, 16 czerwca. 13 grudnia 2005 r. ukazała się edycja na DVD. W USA film był rozpowszechniany pod tytułem Three Dancing Slaves. Opisy można spotkać również pod roboczymi tytułami filmu Le Clan des hommes lub Trois danses d'esclaves.

Fabuła i wymowa filmu[edytuj | edytuj kod]

Trzej francusko-algierscy bracia przeżywają smutek po śmierci matki – każdy z nich na swój sposób. U Marca (Nicolas Cazalé) wewnętrzne cierpienie przeradza się we wściekły i bezsensowny bunt, przerzucanie kilogramów na siłowni, ćwiczenia capoieiry i ekscesy narkotykowe. Jedynym przyjacielem, z którym czuje się bezpiecznie jest pies. Jego starszego brata Christophe (Stéphane Rideau) poznajemy, gdy właśnie wychodzi z więzienia i próbuje ułożyć sobie życie przez ciężką fizyczną pracę. Dla Marca jego brat jest idolem – rozczarowuje się i nie potrafi zrozumieć dlaczego tak bardzo zmienił się. Najmłodszy z trójki braci Olivier (Thomas Dumerchez) ucieka w wyobcowanie. Czuje się całkowicie zagubiony i zdruzgotany rozpadem rodzinnego domu. Ojciec (Bruno Lochet) zupełnie nie poradził sobie z utrzymaniem więzi rodzinnych – nie potrafi wybaczyć najstarszemu synowi, a sam stacza się na dno egzystencji.

Wszyscy trzej bracia poszukują wyjścia z gmatwaniny uczuć do własnego życia. Christophe porzuci całkowicie młodzieńcze szaleństwa i będzie chciał ustabilizować się u boku kobiety. Marc spala się biegnąc na zatracenie ku swoim imaginacjom. Olivier rozpaczliwie poszukujący bliskości, odkryje miłość do Hichama, kumpla z którym ćwiczy capoierę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

W 2005 r. film otrzymał specjalne wyróżnienie na Milan International Lesbian and Gay Film Festival.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Jeżeli nie wymieniono inaczej, informacje zaczerpnięto z serwisów:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]