Leonid Kulik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leonid Aleksiejewicz Kulik
Леонид Алексеевич Кулик
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 19 sierpnia 1883
Tartu
Data i miejsce śmierci 24 kwietnia 1942
Spas-Diemiensk
Przyczyna śmierci zmarł na tyfus
Zawód, zajęcie mineralog

Leonid Aleksiejewicz Kulik (ros. Леонид Алексеевич Кулик, ur. 19 sierpnia 1883 w Dorpacie, zm. 24 kwietnia 1942 w Spas-Diemieńsku) – rosyjski mineralog, zajmował się badaniem meteorytów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył Instytut Leśnictwa w Sankt Petersburgu i Uniwersytet w Kazaniu. Odbył służbę w armii rosyjskiej podczas wojny rosyjsko-japońskiej, później służył w rosyjskiej armii podczas I wojny światowej.

W 1927 roku zorganizował pierwszą wyprawę mającą na celu zbadanie katastrofy tunguskiej. Badania nad tym meteorytem prowadził do 1939 roku, w tym czasie zorganizował i uczestniczył w 6 ekspedycjach badawczych. Zebrał wiele interesujących materiałów na ten temat (m.in. fotografie terenu katastrofy, badania drzew, wywiady z mieszkańcami).

W 1939 roku zorganizował a następnie kierował Komitetem ds. meteorytów Akademii Nauk ZSRR.

Podczas II wojny światowej wstąpił na ochotnika do pospolitego ruszenia. Ranny dostał się do niewoli niemieckiej. Zmarł na tyfus w 1942 roku, w niemieckim obozie.

Jego imieniem nazwano planetoidę (2794) Kulik.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • И. Г. Колчинский, А. А. Корсунь, М. Р. Родригес: Астрономы (Биографический справочник). Wyd. 2. Kijów: Наукова Думка, 1977.
  • Кулик Леонид Алексеевич (ros.). Большая советская энциклопедия. [dostęp 2011-02-11].