Leszek Kawski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Leszek Kawski
Data i miejsce urodzenia

3 czerwca 1960
Toruń

Zawód, zajęcie

polityk, ekonomista, samorządowiec

Alma Mater

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi

Leszek Kawski (ur. 3 czerwca 1960 w Toruniu) – polski polityk, ekonomista i samorządowiec, były wiceminister rolnictwa, od 2010 do 2018 burmistrz Wąbrzeźna[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 80. pracował jako ekonomista w Zarządzie Dróg Publicznych w Toruniu oraz nauczyciel w szkole podstawowej w Nowej Wsi Królewskiej. W latach 1990–1998 sprawował urząd wójta gminy Płużnica, będąc jednocześnie członkiem rady gminy.

Następnie do 2000 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, później do 2001 wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego. Po odwołaniu z tego stanowiska prowadził własną działalność gospodarczą, a w 2003 został dyrektorem generalnym Krajowej Rady Drobiarstwa w Warszawie.

Należał do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego i w jego ramach do AWS. W 2006 uzyskał mandat radnego województwa kujawsko-pomorskiego III kadencji z listy Platformy Obywatelskiej (po rezygnacji Roberta Malinowskiego[2]). W sejmiku kierował klubem radnych PO. Nie ubiegał się o reelekcję. Wystartował natomiast z powodzeniem w wyborach na burmistrza Wąbrzeźna, reprezentując lokalny komitet[3]. W 2014 został wybrany na kolejną czteroletnią kadencję[4]. W 2018 przegrał w wyborach na urząd burmistrza z Tomaszem Zygnarowskim[5].

Później zatrudniony w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej w Brodnicy, wszedł też w skład rady nadzorczej Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej[6].

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005)[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]