Lewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Lewa (czasem też bitka, wziątka lub sztych) – zestaw kilku kart, które zostały wyłożone przez kilku graczy, a następnie zabrane (odłożone) przez gracza, który dołożył najbardziej wartościową kartę. W grach karcianych typu brydż, wist, tysiąc słowo to oznacza karty leżące na stole po jednej „kolejce”, czyli po tym, jak każdy z graczy wyłożył swoją kartę[1]. W wymienionych grach celem graczy jest zebranie jak największej liczby lew z wysoko punktowanymi kartami (poza brydżem – w brydżu każda lewa ma takie samo znaczenie niezależnie od wysokości kart)[2]. Lewa jest zbierana przez tego gracza, który wyłożył najcenniejszą kartę[3]. Postępowanie takie nie jest regułą, np. w kierkach lub w niektórych wariantach gry karcianej 3-5-8 celem graczy jest niezbieranie punktów karnych[4].

Zobowiązanie do wzięcia określonej liczby lew nazywane jest deklaracją lub kontraktem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. KBT Zajęcia nr 1 Starszeństwo kart i lewy pełne, Szkolenia brydżowe, 14 października 2019 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  2. z, Dlaczego KONTRA?, Fundacja Klub KONTRA, 11 marca 2017 [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  3. Scheherazade | Nullern ZnadPlanszy.pl [dostęp 2021-02-04] (pol.).
  4. lewa - Co to jest lewa? + Definicje online + eDefinicje.pl, Definicje słów online - eDefinicje.pl [dostęp 2021-02-04] (pol.).