Lewa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Cztery karty tworzące lewę w brydżu.

Lewa (czasem też bitka, wziątka lub sztych) – zestaw kilku kart wyłożonych pojedynczo przez wszystkich graczy w jednej "rundzie"[1].

Lewa jest zabierana przez gracza, który dołożył najbardziej wartościową kartę i zwykle odwracana koszulką do góry. Najbardziej wartościową kartą w lewie jest najstarszy atut lub też, jeżeli w lewie nie ma atutów, najstarsza karta w kolorze pierwszej zagranej karty. Gracz, który zdobył lewę wychodzi do następnej lewy itd[1].

Gry z braniem lew[edytuj | edytuj kod]

Gry, które polegają na braniu lew stanowią bardzo dużą rodzinę gier karcianych. Należą do nich gry takie jak brydż, wist, tysiąc. Zwykle istnieje w nich obowiązek dokładania do koloru tzn. gracz musi, o ile to możliwe, dołożyć kartę w takim samym kolorze jak pierwsza karta w lewie. Cel w tych grach może być różny: może to być zebranie jak największej liczby lew, przy czym nieistotne jest jakie karty znajdują się w lewach (w grach takich jak brydż, czy 500)[1]. Może to być zebranie lew z wysoko punktowanymi kartami (w grach takich jak tysiąc, czy tressette)[1]. Może to być też unikanie brania określonych kart (w grach takich jak kierki)[1].

Zobowiązanie do wzięcia określonej liczby lew lub ugranie określonej liczby punktów nazywane jest deklaracją lub kontraktem.

W gry ze zbieraniem lew gra się pojedynczo (np. kierki), w stałych parach (np. brydż) lub w zmiennych drużynach (np. tarok).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Card Games: Trick Taking Games [online], www.pagat.com [dostęp 2023-11-18].