Leyla İmret

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Leyla İmret (ur. 1987 w Cizre) – turecka polityk, z pochodzenia Kurdyjka. Działaczka na rzecz praw człowieka, w latach 2013-2015 burmistrzyni Cizre.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jej ojciec, Haşim, był bojownikiem Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Zginął w styczniu 1991 r., otoczony przez wojsko tureckie w swoim domu w Cizre[1]. Po jego śmierci rodzina opuściła rodzinne miasto, zaś czteroletnią Leylę wysłała pod opiekę ciotce i wujowi, mieszkającym w Osterholz-Scharmbeck k. Bremy[2]. W Niemczech ukończyła studia pedagogiczne[1], była też fryzjerką[2].

W 2014 r. została wybrana na burmistrzynię Cizre, uzyskując 83-procentowe poparcie[3]. Startowała z poparciem prokurdyjskiej Partii Demokracji i Pokoju. Była pierwszą w historii kobietą wybraną na burmistrza Cizre i jedną z najmłodszych w Turcji osób na tym stanowisku[3]. W momencie, gdy obejmowała urząd, nie władała językiem tureckim, mówiła jedynie po kurdyjsku[1].

W 2015 r., gdy w południowo-wschodniej Turcji wybuchły - po latach zawieszenia broni - walki między kurdyjskimi partyzantami z PKK a wojskiem tureckim, Leyla İmret skomentowała w wywiadzie prasowym, że jeśli nastanie pokój, to zacznie się w Cizre, a jeśli wojna, to również zacznie się w tym mieście. Dodała, że Turcja stała w obliczu wojny domowej[4]. Jej wypowiedź została przedstawiona jako nawoływanie do wojny i wzbudziła oburzenie w Turcji[5]. Polityczka bez powodzenia tłumaczyła, że jej słowa nie były wyrazem podżegania. We wrześniu 2015 r. została usunięta ze stanowiska decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych[3] i usłyszała zarzuty podżegania do buntu przeciwko rządowi, uprawiania propagandy terrorystycznej i nawoływania do nienawiści etnicznej[5]. Zwolniona z aresztu, została zatrzymana ponownie po nieudanym przewrocie w Turcji w 2016 r. Oskarżono ją wówczas o wspieranie nie tylko PKK, ale też organizacji Fethullaha Gulena[5].

Po kolejnych aresztowaniach i zwolnieniach Leyla İmret ostatecznie uciekła z Turcji do autonomicznego irackiego Kurdystanu, a stamtąd do Europy[6]. W Europie kontynuuje działalność publiczną, mówiąc o prawach człowieka w Turcji i sytuacji Kurdów[3][2]. W 2018 r. otrzymała medal Carla von Ossietzky'ego[3].

Jest bohaterką filmu dokumentalnego Dil Leyla w reżyserii Asli Özarslan, z 2017[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c M. Szumer-Brysz, Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021, s. 55-57.
  2. a b c d Leyla Imrets Kampf für die Rechte der Kurden [online], www.fr.de [dostęp 2022-03-31] (niem.).
  3. a b c d e Ousted female Kurdish mayor from Cizre wins human rights award [online], www.rudaw.net [dostęp 2022-03-31].
  4. M. Szumer-Brysz, Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021, s. 59.
  5. a b c M. Szumer-Brysz, Wróżąc z fusów. Reportaże z Turcji, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2021, s. 60.
  6. Ex-mayor Leyla İmret sought for terror links in Turkey speaks at Council of Europe - Turkey News [online], Hürriyet Daily News [dostęp 2022-03-31] (ang.).