Libération

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Libération
Ilustracja
Częstotliwość

dziennik

Państwo

 Francja

Wydawca

SARL Libération

Tematyka

polityczno-społeczna

Pierwszy numer

18 kwietnia 1973

Redaktor naczelny

Laurent Joffrin

Średni nakład

130 000 egz.

Format

dziennik

ISSN

0335-1793

Strona internetowa

Libérationfrancuski dziennik, którego pierwszy numer ukazał się 18 kwietnia 1973 roku. Gazetę założyli wspólnie Jean-Paul Sartre, Serge July, Philippe Gavi, Bernard Lallement i Jean-Claude Vernier.

Początki dziennika sięgają roku 1972, kiedy to Jean-Claude Vernier, były słuchacz paryskiej Szkoły Głównej, spotkał w Bruay-en-Artois, górniczej gminie w północnej Francji dziennikarza Jean-René Huleu, który wydawał tam niewielką, lokalną gazetę „Pirat”, która poświęcona była problemom robotników i górników, stanowiących gros mieszkańców regionu. Vernier wrócił do Paryża zafascynowany inicjatywą Huleu i zaczął snuć plany założenia ogólnofrancuskiego dziennika adresowanego do czytelników o poglądach lewicowych.

Pomysł przypadł do gustu Benny’emu Lévy’iemu, szefowi Lewicy Robotniczej, organizacji o charakterze komunistycznym, skupiającej młodzież o poglądach maoistowskich i marksistowskich. Czując poparcie młodej inteligencji lewicowej, Vernier zdecydował się na założenie dziennika, któremu nadał tytuł „Libération” („Wyzwolenie”). W inicjatywę czynnie zaangażował się czołowy filozof francuski Jean-Paul Sartre, znany ze swego przywiązania do ideologii lewicowej.

Założeniem dziennika było „udzielenie głosu ludowi”. Według założenia założycieli miało nie być w nim reklam ani ogłoszeń. Wobec poważnych kłopotów finansowych, dziennik przestał ukazywać się w lutym 1981 roku, by ponownie pojawić się w kioskach 13 maja tego roku, już w nowej formule i z nową redakcją. Nowy właściciel, Serge July i nowy redaktor naczelny, Jean-Marcel Bouguereau zachował co prawda część redakcji dawnej „Libération”, jednakże orientacja dziennika uległa diametralnej zmianie, i z gazety o charakterze stricte lewicowym, stała się ona periodykiem o charakterze socjaldemokratycznym. Zmiana ta wzbudziła oburzenie wśród przedstawicieli tak zwanego „Pokolenia 68’”, uczestników buntów studenckich roku 1968, którzy oskarżyli July’ego o zdradę „ideałów lewicy”.

W 2005, w związku z kłopotami finansowymi dziennika, znalazł się inwestor gotowy wspomóc zarząd gazety: Édouard de Rothschild, bankier francuski. Przedłużające się konflikty między inwestorem a Sergem July doprowadziły do dymisji tego ostatniego, 13 czerwca 2006 roku. Na łamach Le Monde, 4 lipca 2006, ukazał się artykuł July'ego podsumowujący ten trudny dla gazety okres.

20 listopada 2006, w wyniku pogłębiającego się kryzysu, Laurent Joffrin, były redaktor naczelny Le Nouvel Observateur, stanął na czele dziennika, zastępując na tym stanowisku Vittorio De Filippisa.

Dzienny nakład Libération to 144 000 egzemplarzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Oficjalna strona dziennika