Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim
liceum ogólnokształcące
Państwo

 Polska

Miejscowość

Ostrowiec Świętokrzyski

Adres

ul. Sienkiewicza 67
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Data założenia

1952

Patron

Władysław Broniewski

Liczba uczniów

ok. 600

Dyrektor

Robert Warda

Wicedyrektorzy

Ewa Dobrowolska

Położenie na mapie Ostrowca Świętokrzyskiego
Mapa konturowa Ostrowca Świętokrzyskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”
Położenie na mapie powiatu ostrowieckiego
Mapa konturowa powiatu ostrowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim”
Ziemia50°56′48,923″N 21°22′19,546″E/50,946923 21,372096
Strona internetowa

Liceum Ogólnokształcące nr III im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim – jedno z ostrowieckich liceów.

Szkoła[edytuj | edytuj kod]

Szkoła oferuje naukę w czterech klasach o różnych profilach:

  • lingwistyczna
  • politechniczna,
  • biologiczno - chemiczna,
  • humanistyczna


Ponadto bierze udział w różnych programach edukacyjnych, takich jak np. „Szkoła z klasą”, „Szkoła ucząca się”, „Moje miejsce w kulturze” i „Socrates-Comenius”. A także oferuje ogromne możliwości z zakresu wymiany międzynarodowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Historia powstania LO nr III im. W.Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim jest zupełnie odmienna niż pozostałych ostrowieckich liceów. Szkoła nie powstała bowiem już jako szkoła średnia ogólnokształcąca, lecz powoli i z mozołem wykształcała się ze Szkoły Podstawowej nr 1. Początkiem był rok 1947, kiedy utworzono jedną klasę licealną – VIII. Okazało się jednak, iż z uwagi na brak odpowiedniej kadry uczniowie tej klasy musieli kontynuować naukę w innych liceach. Dopiero od 1950 r. stopniowo zaczęły narastać klasy licealne. Szkoła przez długi czas funkcjonowała jako 11-latka (poziom podstawowy I-VII i licealny VIII-XI). Odłączenie Szkoły Podstawowej nr I oraz przejście jej oddziałów do nowego gmachu przy ul. Zielnej pozwoliło całkowicie usamodzielnić się III Liceum Ogólnokształcącemu. Z uwagi na te powikłane losy dzieje LO nr III rozpocząłem od roku 1912, gdyż wówczas powstała męska szkoła miejska – poprzedniczka późniejszej Szkoły Powszechnej nr l im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, szkoły, która jako jedyna otrzymała w okresie międzywojennym własny nowoczesny gmach w pełni przystosowany do funkcji oświatowych (pozostałe były w budynkach dzierżawionych lub adaptowanych), w którym liceum mieściło się do 1970 r. W okresie po II wojnie światowej, kiedy z „Jedynki” wykształcało się liceum, przez wiele lat na obu poziomach uczyli ci sami nauczyciele, byli ci sami uczniowie. Tradycyjnie bowiem absolwenci klasy VII decydujący się na dalsze kształcenie w liceum wybierali klasy licealne będące w tym samym budynku. Z tych też względów nie można rozpocząć dziejów LO nr III od roku 1950 nie pokazując korzeni, bogatych tradycji, tych przemian, które dały w konsekwencji stan z końca lat 60., kiedy liceum mogło funkcjonować już jako samodzielna placówka oświatowa.

W roku 2001/2002 w 20 oddziałach było 648 uczniów. Nie było klas pierwszych z uwagi na wdrożenie reformy oświatowej.

Znani uczniowie i absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. prof. dr hab. Leszek Leszczyński - Jednostki i pracownicy - Strona główna UMCS [online], www.umcs.pl [dostęp 2022-11-04].
  2. Facebook [online], www.facebook.com [dostęp 2023-06-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]