Life After Death

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Life After Death
Album studyjny The Notorious B.I.G.
Wydany 25 marca 1997 roku
Nagrywany czerwiec 1995 – styczeń 1997, New York, NY, Los Angeles, CA, Miami, FL & Trinidad
Gatunek hip-hop
Mafioso Rap
Długość 109:01
Wydawnictwo Bad Boy Records
Producent Sean Combs (prod. wykonawczy), The Hitmen (Carlos "6 July" Broady, Chucky Thompson, Deric "D-Dot" Angelettie, Jeffery "J-Dub" Walker, Richard "Younglord" Frierson, Nashiem Myrick, Ron "Amen-Ra" Lawrence, & Steven "Stevie J" Jordan), Buckwild, Clark Kent, Easy Mo Bee, Havoc, Daron Jones, Kay Gee, DJ Premier, RZA
Oceny
Album po albumie

Life After Death – drugi solowy album The Notorious B.I.G. Wydany został 25 marca 1997 roku przez wytwórnię Bad Boy Records, zaledwie 16 dni po tragicznej śmierci artysty. Na płycie swoich głosów użyczyły takie osobistości jak Jay-Z, Lil Kim, R. Kelly, Faith Evans, Ma$e i Puff Daddy. Głównym producentem był Sean Combs. Tak jak na poprzednim albumie, sfera tekstowa skupia się głównie wokół tematyki gangstersko-mafijno-przestępczej. Wśród krytyków płyta zbierała pochwały i sprzedała się bardzo dobrze, bo aż w 5 milionach egzemplarzy. Ponieważ album jest wydawnictwem dwupłytowym, uzyskał tym samym status diamentowej płyty, co jest rzadkością wśród albumów hip-hopowych. Singlami są: Hypnotize, Mo Money Mo Problems, Sky's the Limit.

W 2003 album został sklasyfikowany na 483. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone[3].

Odniesienia do beefów[edytuj | edytuj kod]

Na wielu piosenkach z płyty można znaleźć teksty skierowane przeciwko rywalom Notoriousa. "Kick In The Door" skierowane jest w stronę Nasa, Jeru the Damaja, Raekwona a nawet jak sugerują niektórzy słuchacze, producenta tej piosenki - DJ Premiera. O dissie na Nasa mogą świadczyć takie teksty jak "This goes out for those that choose to use disrespectful views on the king of NY" natomiast na Premiera - "I’m done with them/ Son, I’m surprised you run with them" (odnosi się to do wcześniejszej współpracy Premiera z Nasem i Jeru) W piosence "Notorious Thugs" B.I.G odnosi się do 2Paca - "so called beef with you-know-who". Wielu słuchaczy spekuluje też, że piosenka "Long Kiss Tonight" jest dissem skierowanym w stronę 2Paca i Suge Knighta mimo tego, że członkowie Junior M.A.F.I.A. zaprzeczyli temu. "My Downfall" i "What's Beef" również zawiera teksty rzekomo skierowane w stronę 2Paca mimo tego, że Biggie w wywiadach kategorycznie zaprzeczał, jakoby nagrał jakikolwiek diss w stronę 2Paca.

Na albumie znajduje się, także piosenka "Miss U" odnosząca się do straty bliskiego, nieokreślonego znajomego. Tekst zawiera także ogólne odniesienie do strat bliskich osób w strzelaninach.

Lista utworów

CD 1

 1. Life After Death (Intro)
 2. Somebody's Gotta Die
 3. Hypnotize
 4. Kick in the Door
 5. Fuck You Tonight
 6. Last Day
 7. I Love the Dough
 8. What's Beef?
 9. B.I.G. Interlude
 10. Mo Money Mo Problems
 11. Niggas Bleed
 12. I Got a Story to Tell

CD 2

 1. Notorious Thugs
 2. Miss U
 3. Another
 4. Going Back to Cali
 5. Ten Crack Commandments
 6. Playa Hater
 7. Nasty Boy
 8. Sky's the Limit
 9. The World Is Filled...
 10. My Downfall
 11. Long Kiss Goodnight
 12. You're Nobody (Til Somebody Kills You)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]