Lillie Hitchcock Coit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Lillie Hitchcock Coit, 1862

Lillie Hitchcock Coit urodziła się w 1842 - zmarła 22 lipca 1929 w San Francisco. Była znaną ochotniczką straży pożarnej i fundatorem wieży Coit Tower w San Francisco.

Lillie Coit była jedną z bardziej ekscentryczny postaci w historii dzielnic North Beach i Hill Telegraph mieszczących się w północnej części miasta San Francisco gdzie żyła i mieszkała. Zasłużyła sobie na to gdyż paliła cygara, a także nosiła spodnie długo zanim było to zachowanie społecznie akceptowane dla kobiet. Była hazardzistką i często przebierała się za mężczyznę, by uprawiać hazard, gdyż z założenia był on tylko przeznaczony tylko dla mężczyzn. Rzekomo ogoliła głowę na łyso, aby jej peruki lepiej pasowały do przebrań.

Coit miała szczególny stosunek do strażaków miasta. W wieku ośmiu lat została uratowana z płonącego budynku, co wywarło ogromny wpływ na jej życie. Do piętnastego roku życia jeździła wraz z brygada pożarniczą Knickerbocker Engine Company Number 5 na akcje pożarnicze, a jako dorosła kobieta została mianowana honorowym strażakiem.

Lillie Hitchcock Coit jest fundatorką Coit Tower - charakterystycznej wieży, która jest jednym z symboli San Francisco. Coit zleciła też budowę posągu trzech strażaków na południowo-zachodnim rogu Washington Square Park.