Linia 1 metra w Nowym Jorku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa linii 1

Linia 1 (Broadway - Seventh Avenue) – linia metra nowojorskiego. Jest oznaczona w kolorze czerwonym znakami na stacjach i oficjalnych mapach metra. Na całej swojej trasie leży na IRT Broadway – Seventh Avenue Line.

Linia kursuje pomiędzy stacjami Van Cortlandt Park – 242nd Street znajdującą się w Riverdale na Bronksie i South Ferry, która leży na Dolnym Manhattanie. Jest to jedyna linia na Manhattanie, której przebieg poprowadzony jest po nadziemnych estakadach (odcinek od stacji 125th Street na północ).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy pomiędzy 1904 i 1908 otwierano pierwsze odcinki Metra w Nowym Jorku główną linią była West Side Branch biegnąca od stacji South Ferry do Van Cortlandt Park – 242nd Street. Końcówki trasy były takie same jak obecnie ale trasa przebiegała od South Ferry obecną linią IRT Lexington Avenue Line, potem skręcała w obecną 42nd Street Shuutle, a następnie skręcała w Seventh Avenue Line, czyli na odcinek, po którym biegnie dziś (obecnie wciąż możliwe jest skierowanie pociągów na taką trasę ponieważ wciąż pozwala na to układ torowy). Ruch na tej linii prowadzony był zarówno lokalny jaki i ekspresowy. Między stacjami Brooklyn Bridge i 96ht Street pociągi ekspresowe zatrzymywały się tylko na niektórych stacjach: Brooklyn Bridge, 14th Street, Grand Central Station, 72nd Street i 96th Street. Na południe od Brooklyn Bridge i północ od 96th Street zatrzymywały się zarówno pociągi lokalne jak i ekspresowe. Niektóre pociągi ekspresowe jeździły w godzinach szczytu do stacji Atlantic Avenue na Brooklynie przez Joralemon Street Tunnel pod rzeką East River.

Pierwszy odcinek Broadway – Seventh Avenue Line na południe od stacji 42nd Street – Times Square- linię wahadłową do 34th Street – Penn Station otwarto 3 czerwca 1917 roku. Linia ta 1 lipca 1918 roku została przedłużona na południe do South Ferry wraz z krótką odnogą, linią wahadłową pomiędzy Chambers Street i Wall Street. Cała linia od South Ferry do Van Cortlandt Park – 242nd Street została otwarta 1 sierpnia 1918.

Pociągi lokalne jeździły do South Ferry, natomiast pociągi ekspresowe jeździły odnogą do Wall Street. Ich trasa została wydłużona 15 kwietnia 1919 na Brooklyn do Atlantic Avenue przez Clark Street Tunnel pod East River, który został wtedy otwarty.

Przdłużenia w głąb Brooklynu w postaci Eastern Parkway Line oraz odgałęzień Nostrand Avenue Line i New Lots Line otwarto w przeciągu kilku następnych lat. Pociągi z Manhattanu biegły do Flatbush Avenue lub do New Lots Avenue.

Od 6 lutego 1956 linii 1 stała się linią lokalną. Wcześniej jako linia ekspresowa mijała West Side i jechała w głąb Brooklynu, a linia 3 jako lokalna zatrzymywała się na wszystkich stacjach i dojeżdżała do South Ferry. Od tamtego czasu linia 1 jako lokalna niezmiennie jeździ od South Ferry do Van Cortlandt Park – 242nd Street.

21 sierpnia 1989 linia 1 została w dni robocze podzielona na linie 1 i 9. Niektóre stacje na północ od 137th Street – City College były w godzinach 6:30-19:00 były „przeskakiwane” (ang. skip-stop). Linia 1 przeskakiwała stacje: Marble Hill – 225th Street, 207th Street, 191st Street i 145th Street, natomiast linia 9 przeskakiwała: 238th Street, 215th Street, Dyckman Street i 157th Street. W 1994 roku zawieszono przeskakiwanie stacji w międzyszczycie. Zaprzestano także omijania stacji 191st Street.

Po atakach na World Trade Center z 11 września 2001 linia 1 musiała zostać wycofana ze swojego południowego odcina, ponieważ jej trasa przebiegała bezpośrednio pod zawalonymi wieżami WTC. Linię skrócono do stacji 14th Street, a od 96th Street w dół linia jeździła tunelem ekspresowym omijając niektóre stacje. Linia 9 i „przeskakiwanie stacji” zostały zawieszone. W zamian za wycofanie z lokalnego tunelu pojechała nim linia 3. 19 września nastąpiła zmiana tras: linia 1 powróciła do lokalnego tunelu pod Środkowym Manhattanem oraz została wydłużona do New Lots Avenue po trasie, którą dotychczas jeździła linia 3, ta w zamian została skrócona do 14th Street (w nocy 1 jeździła tylko do Chambers Street).

15 września 2002 linia 1 powróciła na trasę do South Ferry. Została również przywrócona linia 9 i „przeskakiwanie stacji”, natomiast nieczynna stacja Cortlandt Street ze względów bezpieczeństwa (stacja znajduje się bezpośrednio w strefie WTC) pozostała zamknięta do odwołania.

27 maja 2005 linia 9 i „przeskakiwanie stacji” zostały zlikwidowane.

16 marca 2009 została otwarta nowa stacja końcowa South Ferry, która zastąpiła dotychczasowy kraniec będący pętlą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]